Wiadomości

  • 31 stycznia 2024
  • wyświetleń: 718

Przemysł na Śląsku - gdzie szukać obecnie pracy?

Materiał partnera:

Górny Śląsk został w PRL wykreowany na narodowy symbol pracy i pracowitości. Górnictwo, stanowiące jedną z kluczowych branż ówczesnej gospodarki, spotykało się ze społecznym szacunkiem a praca na kopalni była marzeniem wielu młodych chłopców, zwłaszcza tych pochodzących z rodzin górniczych. Ostatnie dziesięciolecia to jednak czas radykalnych zmian. Śląsk nie tylko stara się zwracać ku innym obszarom energetyki, ale też bardzo dynamicznie rozwijają się tutaj liczne branże przemysłu. Gdzie w takim razie obecnie warto szukać pracy w Katowicach i okolicach i które kompetencje będą kluczowe dla pokolenia wchodzącego właśnie w dorosłość?

Przemysł na Śląsku - gdzie szukać obecnie pracy?


Śląski rynek pracy - co ma do zaoferowania?



Górny Śląsk jest niemal idealnym miejscem dla osób poszukujących pierwszej lub nowej pracy. Ogromna liczba działających tutaj podmiotów (blisko pół miliona zarejestrowanych działalności gospodarczych) daje szansę przedstawicielom różnych branż. Liczne szkoły i podmioty organizujące kursy oraz szkolenia, pozwalają na zwiększenie swojej konkurencyjności.

Pod względem stopy bezrobocia woj. śląskie ustępuje tylko wielkopolskiemu. Bezrobocie na Śląsku wynosi 3,6%, jest zatem znacznie niższe od poziomu krajowego (5%). Co istotne, pracownicy w woj. śląskim również zarobią więcej. Podczas gdy Polska zamykała 2023 r. ze średnim wynagrodzeniem na poziomie niespełna 7700 zł brutto, to na Śląsku było to ponad 8200 zł brutto.

Praca w Katowicach - oferty pracy i opinie o firmach



Bardzo duża ilość ofert pracy to oczywiście świetna sytuacja dla wszystkich, którzy właśnie szukają zatrudnienia. Jednocześnie dokonanie wyboru może być w tych warunkach szczególnie trudne. To dlatego warto przyjąć rozsądną strategię przeglądania ofert.

Skoncentruj się na dużym, ogólnopolskim portalu, wyspecjalizowanym w publikacji ogłoszeń. Zyskasz dzięki temu pewność, że aplikujesz do realnej firmy, zweryfikowanej przez serwis jeszcze przed publikacją pierwszej oferty. Dodatkowo na gowork.pl znajdziesz opinie o pracodawcach z Katowic i z całego województwa, które umożliwią ci bardzo szybką weryfikację pracodawcy pod kątem tego, czy wywiązuje się on z ustaleń, czy płaci na czas, czy uczciwie rozlicza nadgodziny i czy podchodzi do pracowników z należnym szacunkiem.

Przemysł na Śląsku - aktualna kondycja i perspektywy



Woj. śląskie przechodzi bardzo dynamiczny rozwój gospodarczy. Coraz większy udział w rynku mają tutaj usługi i handel, ale przemysł nadal stanowi jeden z obszarów kluczowych a działające w tym obszarze firmy to najważniejsi pracodawcy w regionie.

W ramach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, jak i w odleglejszych od niego miejscowościach województwa, działają przede wszystkim firmy związane z energetyką i hutnictwem, a także podmioty z branży elektromaszynowej, metalowej, chemicznej i spożywczej. Specjaliści w każdej z tych dziedzin mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w kolejnych latach. Redukcja zatrudnienia dotknie z pewnością przemysłu wydobywczego, który ma ustąpić miejsca odnawialnym źródłom energii.

Praca na Śląsku - jak zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie?



Na Śląsku potrzeba przede wszystkim fachowców. Chodzi zarówno o inżynierów i technologów, jak i osoby umiejące obsługiwać specyficzne dla każdej branży maszyny. Aby zwiększyć swoją atrakcyjność dla pracodawców, warto więc postawić na konkretne umiejętności.

Z uwagi na coraz większy udział nowych technologii i sztucznej inteligencji w przemyśle i na produkcji, na najwyższe zarobki będą mogli liczyć pracownicy posiadający umiejętność funkcjonowania w środowisku Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0.