bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 lutego 2013
  • wyświetleń: 4757

Relikwie trafiły do Muzeum Diecezji

Niewielkie metalowe pudełko z relikwiami ołtarzowymi męczenników, świętych Tymoteusza i Teofila otrzymało Diecezjalne Muzeum w Bielsku-Białej.

relikwie
W niewielkim metalowym pudełku umieszczone są relikwie męczenników · fot. diecezja.bielsko.pl


Doczesne szczątki chrześcijańskich męczenników pochodzą z kościoła pw. św. Tomasza Apostoła w Detroit, który niegdyś służył polsko-amerykańskiej ludności we wschodniej części amerykańskiej stolicy przemysłu motoryzacyjnego.

W niewielkim metalowym pudełku o wymiarach 1 cm x 5 cm 3,5 cm umieszone są relikwie męczenników oraz informacja czyje to są doczesne szczątki, całość zalana jest woskiem i zapieczętowana. Niegdyś pudełko to było umieszczone w zgłębieniu mensy ołtarzowej - blatu.

Jak przypomina ks. Klaja, historia łączenia relikwii świętych, szczególnie męczenników, z ołtarzem jest bardzo dawna i sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa.

„Ołtarz sytuowany nad doczesnymi szczątkami świętych męczenników lub sam zaopatrzony w relikwie nie był dziełem przypadku ani pomysłem pojedynczych wierzących. Stanowił realizację idei Apokalipsy: ‘ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego’ (Ap 6, 9)” - wyjaśnia kapłan.

Szczątki męczenników pochodzą z rzymskokatolickiej parafii św. Tomasza Apostoła, która została założona w 1914 roku. Z powodu zmian demograficznych zachodzących w archidiecezji Detroit i kiedy pierwotna ludność parafii polskiego pochodzenia zaczęła opuszczać okolice, parafia została zlikwidowana. Kościół zamknięto, a następnie wyburzono.

„Przechowywane przez Muzeum relikwie są znakiem tamtego świętego miejsca, służącego niegdyś wiernym” - podsumowuje ks. Klaja.

ab / bielsko.info
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.