bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 lutego 2013
  • 13 lutego 2013
  • wyświetleń: 5398

Oddano hołd czerwonoarmistom

11 lutego na Cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość 68. rocznicy wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji.

cmentarz armii czerwonej
Pomnik Bohaterów Armii Czerwonej na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej · fot. super-nowa.pl


Podczas poniedziałkowych uroczystości kwiaty oraz znicze pod pomnikiem znajdującym się na cmentarzu czerwonoarmistów złożył m.in. konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Viktor Kolesnikov.

Nie zabrakło również przedstawicieli Wojska Polskiego. Asystę honorową podczas uroczystości sprawował pododdział 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.

Jak podają źródła historyczne decydujące natarcie Armii Czerwonej rozpoczęło się 1 lutego 1945 roku. Wskutek zaciekłej obrony front w ciągu dziesięciu dni posunął się tylko o 12 km. 10 lutego miasto zostało zajęte przez Sowietów.

Podczas walk o Podbeskidzie zginęło 15 340 żołnierzy radzieckich. W większości są oni pochowani na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.