
Wiadomości
- 7 stycznia 2024
- wyświetleń: 621
Najczęstsze awarie ciągników rolnych. Czy można się na nie przygotować?
Materiał partnera:
Ciągnik jest absolutnie niezbędny do wykonywania prac zarówno w polu, jak i w gospodarstwie, o każdej porze roku. Nie ma więc co się dziwić, że jego awarie zdarzają się stosunkowo często w porównaniu z innymi maszynami - jest on po prostu intensywniej eksploatowany i poszczególne elementy zużywają się szybciej. Biorąc pod uwagę rodzaj usterek, można wskazać te układy, które są najbardziej podatne na awarie. Upewnij się, że posiadasz na stanie wszystkie części zapasowe najczęściej wymagające wymiany.

Awarie sprzęgła w ciągniku - dlaczego są tak częste?
Sprzęgło w ciągniku ma za zadanie przenosić moment obrotowy i moc z silnika na układ napędowy. W trakcie tego procesu zachodzi tarcie - i nie jest ono ani dziwne, ani niepożądane. Właśnie dzięki tarciu niwelowane są straty energii i silnik działa efektywniej. Jednocześnie jest to siła niszcząca, powodująca naturalne zużywanie się elementów.
Wśród elementów najczęściej wymagających wymiany na pewno trzeba wskazać tarcze oraz okładziny. Ich zły stan jest odczuwalny w postaci wyraźnego spadku mocy ciągnika. Czasami duże obciążenie może doprowadzić również do nagłej awarii - czyli nie do zużycia, ale do całkowitego zerwania tarczy albo rozwarstwienia okładziny, co wymaga natychmiastowej naprawy. Części zamienne do sprzęgła i do innych elementów ciągnika znajdziesz na https://lebko.pl/16-technika-ciagnikow-technika-pojazdowa.
Skrzynia biegów - najsłabsze ogniwo starych ciągników?
Użytkownikom najczęściej sen z oczu spędzają awarie skrzyni biegów. Zwłaszcza w starych ciągnikach rodzimej produkcji, uważane są one za szczególnie awaryjne. W niektórych modelach z PRL skrzynie biegów miały tak poważne wady konstrukcyjne, że jedynym rozwiązaniem była ich wymiana w całości.
Także i dzisiaj awarie skrzyń biegów są na porządku dziennym. Powody są dwa: pierwszym są obciążenia, jakim podlega nieustannie skrzynia. Drugi jest o wiele bardziej prozaiczny i o wiele łatwiejszy do wyeliminowania - to niewłaściwe obchodzenia się operatora z drążkiem zmiany biegów - niedbałe przełożenia, zbyt agresywne zmiany, jak również zapominanie o uzupełnianiu poziomu oleju.
Należy zwrócić uwagę, że część zębatek skrzyni biegów ciągnika powinna pracować w stałym zanurzeniu. Jeśli warunek ten nie jest spełniony, zębatki błyskawicznie ulegają zacieraniu, mogą też po prostu pękać. Osoba prowadząca ciągnik odczuje ten fakt natychmiast - sprzęgło zacznie się ślizgać, wyraźnie spadnie moc maszyny i zacznie ona wydawać niestandardowe odgłosy i zapachy. Jedynym rozwiązaniem jest natychmiastowe zgaszenie silnika i przystąpienie do naprawy, gdy tylko sprzęt ostygnie do bezpiecznej temperatury. Próba kontynuacji pracy z zepsutą skrzynią biegów może się skończyć poważnymi uszkodzeniami pozostałych elementów ciągnika.
Ładowacz czołowy - jak użytkować go bezawaryjnie?
Awarie ładowacza czołowego nie należą do najczęstszych, ale na pewno do najbardziej uciążliwych i drogich w naprawie. Osprzęt ten jest potrzebny do wykonywania wielu prac w polu i w gospodarstwie - bez sprawnego ładowacza ciągnik staje się w dużej mierze bezużyteczny. Najczęstszą przyczyną awarii ponownie jest błąd ludzki - głównie przekraczanie wartości nominalnego udźwigu. Co więcej, można jednocześnie zniszczyć i ładowacz i ciągnik, ignorując wartość dopuszczalnego nacisku na przednią oś.
Takim awariom łatwo zapobiec, stosując się po prostu do wytycznych producenta ciągnika i ładowacza. W tej sytuacji co jakiś czas wymiany będą wymagać jedynie haki, nakrętki czy zęby, których żywotność można też wydłużyć napawaniem.
Instalacja elektryczna - co psuje się najczęściej?
Również w starszych modelach typowe są usterki instalacji elektrycznej. Zdarzają się do tego stopnia często, że wielu użytkowników po prostu już przywykło do pracy bez sprawnych kontrolek czy czujników. Oczywiście warto je wymieniać, nawet jeśli jest to irytujące - sprawny sprzęt jest podstawą bezpiecznej i efektywnej pracy.
Na pewno nie można pozostać obojętnym wobec poważniejszej awarii - nikt chyba nie wyobraża sobie jazdy bez świateł, natomiast powtarzające się problemy z odpaleniem ciągnika mogą świadczyć o usterce rozrusznika.
Części zamienne do ciągników - gdzie kupować?
Nikt nie ma już czasu na jeżdżenie po sklepach stacjonarnych - zwłaszcza że wszystkie potrzebne części zamienne do ciągnika bez problemu kupisz na https://lebko.pl/.
Sklep internetowy to gwarancja wysokich stanów magazynowych i przystępnych cen, a także pewność, że produkty pochodzą od sprawdzonych dostawców.