Wiadomości

  • 29 grudnia 2023
  • wyświetleń: 519

Jak szlifierki szerokotaśmowe zwiększają wydajność produkcji w przemyśle drzewnym?

Materiał partnera:

Szlifowanie jest jedną z podstawowych czynności, jakie wykonuje się w zakładach przemysłu drzewnego. To proces, dzięki któremu uzyskujemy gładką powierzchnię materiału. Szlifierki szerokotaśmowe są niezbędne zwłaszcza tam, gdzie obróbce poddawane są duże ilości sporych desek.

ręka za pomocą wiertła do ciecia kawałka drewna


Szlifierka szerokotaśmowa do drewna czy ręczna szlifierka taśmowa?



Kiedy trzeba szybko opracować dużo materiału, nie sposób obejść się bez sprzętu, który umożliwia obróbkę na skalę przemysłową. Gdyby do dyspozycji były tylko ręczne szlifierki taśmowe, należałoby do pracy zatrudnić wielu pracowników, którzy taki sprzęt by obsługiwali. To i tak nie rozwiązałoby problemu, jakim jest czasochłonność takiego procesu.

Jakie możliwości dają szlifierki szerokotaśmowe?



Szlifierka szerokotaśmowa do drewna cechuje się tym, że może przyjąć do obróbki materiał o szerokości nawet do 90-130 cm. Długość taśmy szlifierskiej może natomiast wynosić ponad 2,5 m. Dzięki temu maszyna jest w stanie jednocześnie obrobić powierzchnię kilku długich desek. Cały proces trwa dosłownie kilka minut. Pracownik wyposażony w ręczną szlifierkę musiałby dużo więcej czasu poświęcić na każdą z tych desek z osobna.

Sprzęt nowy czy używany?



Wydajność produkcji to bardzo ważny parametr. Nie mniej istotnym są również koszty, które znacznie zwiększamy, jeśli inwestujemy w nowe maszyny. Warto więc rozważyć zakup sprzętu z drugiej ręki. Szlifierka szerokotaśmowa do drewna czy szlifierka długotaśmowa używana może posłużyć bardzo długo i zwiększyć wydajność produkcji, a przy tym koszt jej zakupu stanowić będzie ułamek tego, co zapłacilibyśmy za nową. Na rynku działają firmy specjalizujące się w jego sprzedaży. To m.in. sklep Maszyny-stolarskie.

Ważne parametry



Na stronie https://maszyny-stolarskie.com.pl/szlifierki/szerokotasmowe/ dostępna jest szeroka oferta używanych maszyn. Aby sprawdzić, która szlifierka szerokotaśmowa do drewna będzie najlepsza do konkretnych zadań, warto spojrzeć na następujące parametry:

  • szerokość robocza,
  • wysokość robocza,
  • prędkość posuwu,
  • liczba i rodzaj agregatów szlifujących.


Istotne są także informacje o tym, czy urządzenie ma funkcje, takie jak oscylacja agregatów lub elektryczne ustawianie wysokości szlifowania. Warto zwrócić uwagę na to, czy maszyna ma certyfikat CE, czyli czy spełnia spełnia wymogi tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej, związane z bezpieczeństwem.