bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 lutego 2013
  • wyświetleń: 4790

W przedszkolach stosuje się diety

7 lutego w Bielskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego obyła się konferencja poświęcona żywieniu dzieci opartym na diecie naturalnej.

Wykłady poprowadziła Dorota Łapa - moderator programu Zdrowy Przedszkolak - kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu, którego organizatorem jest Fundacja Instytut Medycyny Integracyjnej, a pomysłodawczynią programu jest dietetyk, diagnosta laboratoryjny i biolog molekularny Emilia Lorenc.

Konferencja "Zdrowe żywienie twojego dziecka" · fot. UM Bielsko-Biała


W trakcie trwania konferencji uczestnicy nie tylko wysłuchali wykładów ale mieli również okazję wziąć udział w degustacji zdrowych potraw, podawanych najmłodszym w przedszkolach. Organizatorami konferencji byli przedstawiciele Przedszkoli nr 32, 37 i 44 w Bielsku-Białej.

W Bielsku-Białej obecnie funkcjonują trzy Przedszkola nr 32, 37 i 44, które promują zdrowe żywienie dzieci oparte na diecie naturalnej oraz prowadzą żywienie dzieci z alergią lub nietolerancja pokarmową. Realizacja programów opartych na zdrowym żywieniu przynosi wymierne korzyści dla zdrowia i rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Pozwala także na wzbogacenie oferty proponowanej przez Przedszkola, a tym samym ułatwia rodzicom dzieci ze stwierdzoną alergią pokarmową dostęp dziecka do edukacji przedszkolnej.

Dotychczas wiele dzieci nie mogło korzystać z przedszkola, gdyż konieczność stosowania diety indywidualnej po prostu „zatrzymywała” je w domu, tym samym uniemożliwiając przynajmniej jednemu z rodziców podjecie pracy zawodowej.

W przedszkolach tych stosowane są indywidualne diety (wskazane przez lekarza prowadzącego) tzn. diety: bezmleczna, bezglutenowa, bezcukrowa, niskobiałkowa, eliminacyjna. Do przedszkola mogą teraz śmiało uczęszczać dzieci z cukrzycą wymagające stałego kontrolowania poziomu glukozy we krwi i podawania insuliny. Niemałe znaczenie ma też stosowanie prawidłowego żywienia dzieci w czasach, kiedy coraz powszechniejszy staje się problem otyłości, już u małych dzieci.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci, nad programem żywienia czuwa cały personel przedszkoli. Przygotowywane w przedszkolach posiłki i wypieki dla dzieci będących na diecie są wyglądem bardzo podobne (różnią się wykorzystanymi składnikami) do posiłków pozostałych dzieci. Wszystkie wydawane posiłki są dokładnie zaplanowane i sprawdzane. Personel przedszkoli dba o to, aby dania dla alergików były tak samo smaczne jak posiłki „tradycyjne”. Skrupulatnie są sprawdzane wymagania lekarzy i rodziców.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.