bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 lutego 2013
  • wyświetleń: 5898

Studenci projektują dla miasta

Studenci Architektury Krajobrazu Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza pomagają zagospodarować wybrane tereny Bielska - Białej. Jest to wynik współpracy jaki Uczelnia podjęła z Urzędem Miasta.

park za ratuszem, studenci tyszkiewicza
Efekty pracy studentów można było zobaczyć 24 stycznia podczas prezentacji końcowej prac semestralnych


Park za Ratuszem
Projekt zagospodarowania parku za Ratuszem w Bielsku-Białej, autor: Daria Bizoń


parku przy Ratuszu
Rekompozycja parku przy Ratuszu w Bielsku-Białej, autorzy: Marcin Pasieka, Adrian Grabowski


park za ratuszem
Projekt parku za Ratuszem w Bielsku-Białej, autorzy: Dariusz Gajny, Marta Gryzełko, Agnieszka Sosna


park za ratuszem
Projekt zagospodarowania parku za Ratuszem w Bielsku-Białej, autorzy: Michalina Bojarowska, Agnieszka Niemczyk, Maria Pilga


„Park za Ratuszem” to już drugi, z sześciu uzgodnionych z miastem tematów, jaki udało się zaprojektować studentom bielskiego Tyszkiewicza.

Współpraca zainicjowana została ponad rok temu. Uczelnia otrzymała wtedy od miasta wykaz terenów, którymi mogłaby się zainteresować. Ostatecznie wybrano sześć miejsc: teren przy dworze na Kępie Hałcnowskiej, park za Ratuszem, skrzyżowanie ul. Gen. Andersa i ul. Sosnkowskiego, teren wzdłuż rzeki Białej, park Włókniarzy oraz Park przy kościele w Komorowicach.

Młodzi projektanci sprawdzili się już przy projektowaniu pierwszego uzgodnionego z miastem tematu. W ramach prac semestralnych przygotowali projekty koncepcyjne okolic dworu na Kępie Hałcnowskiej. Jak wyjaśnia dr Eugeniusz Chwastek, kierownik kierunku Architektura Krajobrazu BWS: Studenci przewidzieli w tamtym miejscu niewielki plac zabaw, park z elementami małej architektury, taras widokowy na Beskid Niski oraz uporządkowanie pobliskiej zatoczki autobusowej.

Park za Ratuszem stanowił kolejne wyzwanie. Od pierwszych zajęć kończącego się właśnie semestru, studenci wykonywali wizje lokalne, inwentaryzacje, analizy i kształtowali pomysły na nowy wizerunek przedmiotowego terenu. Efekty pracy studentów można było zobaczyć 24 stycznia podczas prezentacji końcowej prac semestralnych, która była jednocześnie okazją do przedstawienia projektów szerszemu gremium.

Tematem prezentacji było 5 nowatorskich koncepcji „Parku za Ratuszem”. Uznanie zdobyła koncepcja, zakładająca zintegrowanie przestrzeni za Ratuszem z terenem po drugiej stronie rzeki Białej, a „szklany mostek” przewieszony nad rzeką przypadł do gustu zwolennikom wykorzystania rzeki jako łącznika dwóch odrębnych ongiś organizmów miejskich.

Największe emocje wzbudziły postindustrialne konotacje projektu, w którym m.in. młodzi autorzy wkomponowali szyny i pylony z blachy kortenowej w parkowe ścieżki oraz nawiązali do kominów starych fabryk.

Z dużym uznaniem spotkał się również pomysł nawiązania do przeszłości miasta, np. wkomponowania najważniejszych dla miasta historycznych dat w ścieżki parkowe.

Nasuwa się zatem pytanie: Czy projekty zostaną wykorzystane?

Adam Grzywacz, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej w Bielsku-Białej, zapewnia, że prace studentów zostaną dokładnie przeglądnięte. - To dla nas korzystna sytuacja, bo koncepcje opracowują młode umysły, a ich spojrzenie na okolicę jest świeże - przyznaje. - Jeśli któryś z parków będziemy w przyszłości modernizować, na pewno skorzystamy z koncepcji, jakie studenci przygotowali.

Z kolei Bartłomiej Buława komentuje - Studenci przedstawili kompendium możliwości, które drzemią w póki co, dość niepozornym parku i ujawnili jego potencjał. Myślę, że zarysowane wizje rozbudzą najpierw dyskusje na szczeblach decyzyjnych, a w konsekwencji jest szansa przełożenia na faktyczne zmiany parku.

Z kolei dla studentów, niezwykle cenne jest pracowanie na rzeczywistych przykładach, z udziałem samorządowców, w zetknięciu z faktycznymi możliwościami i ograniczeniami. Te będą im towarzyszyć już wkrótce- są to studenci ostatniego, czwartego roku, lada chwila opuszczą mury uczelni i będą projektować dla inwestorów w konkretnych lokalizacjach.

Kolejnymi miejscami, które dzięki studentom bielskiego Tyszkiewicza, mają szansę stać się perełkami krajobrazowymi, są: skrzyżowanie ul. Gen. Andersa i ul. Sosnkowskiego (gdzie zaprojektowany zostanie plac zabaw, wykorzystane zostaną też urządzenia wodne), teren wzdłuż rzeki Białej, park Włókniarzy oraz Park przy kościele w Komorowicach.

Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza, w corocznym konkursie pt. „Przestrzeń wokół nas ”, funduje dwie nagrody rektorskie o wartości 1000 zł. każda, dla najlepszych prac z kierunku Architektura Krajobrazu oraz Architektura Wnętrz. Z całą pewnością projekty zagospodarowania „Parku za Ratuszem” mają dużą szansę na wygraną.

ups / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.