bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 lutego 2013
  • 6 lutego 2013
  • wyświetleń: 4522

Powstanie strefa przemysłowa

W gminie Jasienica ma powstać pierwsza w kraju tzw. niskoemisyjna strefa przemysłowa. Na 71 hektarów ziemi w Międzyrzeczu Dolnym powstaną zakłady, które same dla siebie będą produkowały energię elektryczną - pisze portal Gazeta.pl.

Firmy będą mogły korzystać z dotacji na zamontowanie na dachach zakładów paneli fotowoltaicznych, które wytwarzają prąd dzięki promieniom słonecznym. Wytworzone nadwyżki energii będą mogły sprzedawać dalej - do sieci energetycznej.

Jak wiadomo strefa ma na celu przyciągnięcie do gminy inwestorów, którzy z kolei stworzą miejsca pracy. Samorząd liczy, że może powstać tutaj od 2 do nawet 5 tys. stanowisk pracy.

Przed kilkoma dniami gmina otrzymała informację o przyznaniu 23 mln zł z unijnych dotacji na uzbrojenie terenu (całe przedsięwzięcie na kosztować 27 mln zł). Za te pieniądze do 2014 roku na zostać wybudowana droga dojazdowa do strefy, drogi i chodniki na jej terenie, oświetlenie, wodociągi i kanalizacja, sieć gazowa, elektryczna i teletechniczna.

Toczą się już też rozmowy z potencjalnymi inwestorami, dla których zostanie tu wyznaczonych 20 działek pod zakłady.

ups / bielsko.info
źródło: Gazeta.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.