Reklama

Wiadomości

  • 6 listopada 2023
  • wyświetleń: 4080

Wzbogacał miasto swoją działalnością. Zostanie uhonorowany

Miejsca tworzą ludzie, ich zaangażowanie, działalność i wizja. Jednym z takich twórców tego, jak dziś wygląda Bielsko-Biała, był Jerzy Polak. Działacz i historyk zostanie uhonorowany.

Jerzy Polak
Jerzy Polak · fot. UM Bielsko-Biała


Z prośbą o wpisanie ważnego dla Bielska-Białej człowieka - śp. Jerzego Polaka - do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej zaapelował do władz miasta radny Janusz Okrzesik.

- Zmarły niedawno dr Jerzy Polak to postać, która odcisnęła znaczące piętno na ostatnich dziesięcioleciach historii Bielska-Białej. Jego dokonania naukowe były już wielokrotnie podkreślane i same w sobie stanowią wystarczający powód uhonorowania, ja jednak chciałem zwrócić uwagę właśnie na społeczną spuściznę, która pozostawia Jerzy Polak. Jego działalność jako historyka wykraczała daleko poza grono specjalistów, śmiem twierdzić, że należy do grona tych, którzy ukształtowali współczesną świadomość i tożsamość naszego miasta - podkreśla przedstawiciel mieszkańców.

Jak przypomina, począwszy od lat 80-tych, publikacje naukowca przywracały pamięć o korzeniach bielszczan.

- Charakterystycznym rysem Jerzego Polaka było zrozumienie i akceptacja wielokulturowości Bielska i Białej. Wiele uwagi w swojej pracy poświęcił Białej, czego najlepszym dowodem jest III tom Monografii Bielska-Białej, poświęcony właśnie małopolskiej części dwumiasta. Jako wieloletni członek i przewodniczący Zespołu ds. Nazewnictwa Ulic wniósł istotny udział w oczyszczanie przestrzeni publicznej z oznak sowieckiego podporządkowania, przywracając pamięć o wielu istotnych postaciach i wydarzeniach z historii miasta. Jako pierwszy po zmianie ustroju dyrektor Muzeum na Zamku Sułkowskich zbudował w nowej rzeczywistości autorytet i pozycję tej ważnej placówki kulturalnej - wylicza Okrzesik.

Radny podkreśla tez, że "Bielsko-Biała bez działalności społecznej i naukowej dra Jerzego Polaka byłoby inne, uboższe".

Jak dowiadujemy się w Ratuszu, wszystko wskazuje na to, że prośba radnego zostanie zrealizowana.

- Procedura dotycząca uhonorowania dr Jerzego Polaka tytułem „Zasłużony dla Miasta Bielska-Białej” została wszczęta - poinformował Igor Kliś, sekretarz bielskiego magistratu.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.