Wiadomości

  • 31 października 2023
  • wyświetleń: 856

Inwestorzy na Ukrainie potrzebują przejrzystych zasad ze strony państwa — Aleksandr Katsuba

Materiał partnera:

Przedsiębiorca jest przekonany, że Ukraina powinna przede wszystkim skupić się na rozwoju podstaw wzrostu gospodarczego

Ałeksandr Katsuba o inwestycjach i rozwoju na Ukrainie


Aby stać się centrum inwestycji i rozwoju gospodarczego po wojnie, Ukraina musi najpierw skupić się na rozwoju fundamentów wzrostu gospodarczego - zrównoważonej polityce państwa, praworządności, kwalifikacjach siły roboczej i systemie bezpieczeństwa. Pisze o tym w swoim felietonie przedsiębiorca Aleksandr Katsuba.

Na Ukrainie istnieje zwyczaj ciągłego poszukiwania cudownej pigułki, pisze przedsiębiorca. Najczęściej jest to albo w postaci inwestorów, którzy nagle przyjdą i dadzą Ukrainie setki miliardów inwestycji, albo w postaci jakiejś branży, która będzie podstawą naszego cudu gospodarczego. Przed wojną mówiło się, że Ukraina może stać się supermocarstwem informatycznym lub rolniczym. Niedawno na konferencji w Londynie przedstawiono koncepcję Ukrainy jako centrum energetycznego. Niektórzy, w ferworze populizmu, sugerują, że powinniśmy niemal znieść wszystkie podatki, a wtedy rozkwitniemy.

Ale cudów nie będzie. Setki miliardów inwestycji nie idą tam, gdzie nie ma warunków. I żadna pojedyncza branża nie jest w stanie wyciągnąć naszej gospodarki. Żaden z krajów, które przyciągają najwięcej inwestycji w stosunku do PKB - Chile, Szwecja, Polska, Australia, Kanada - nie ma niskich podatków. Żaden z krajów, które dokonały udanego przełomu gospodarczego - Korea Południowa, Tajwan, Polska - nie zrobił tego bez inwestowania w edukację i gospodarkę technologiczną. Żaden z tych krajów nie odniósł sukcesu bez reform instytucjonalnych. I my stoimy przed tą samą drogą, bez łatwych rozwiązań.

Przede wszystkim musimy pozbyć się złudzeń. Aby Ukraina stała się państwem odnoszącym sukcesy gospodarcze, będziemy musieli wykonać bardzo żmudną pracę z każdym elementem rozwoju gospodarczego, pisze Katsuba.

Aby osiągnąć te cele, potrzebujemy długoterminowej strategii, która uwzględnia zarówno krótko- jak i długoterminowe cele. Musimy inwestować w edukację, aby wykształcić wykwalifikowaną siłę roboczą zdolną konkurować na rynku globalnym. Również system prawny i instytucje państwowe muszą być reformowane, aby zapewnić uczciwość i skuteczność. Warto również wspierać innowacyjne technologie i przedsiębiorczość, aby zrównoważyć gospodarkę i tworzyć nowe miejsca pracy. Wreszcie, Ukraina musi dbać o bezpieczeństwo swoich obywateli, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, aby stworzyć stabilne środowisko dla rozwoju gospodarczego. To wymaga współpracy zarówno wewnętrznej, jak i międzynarodowej. Jednak, jak podkreśla Katsuba, nie ma skrótów ani magicznych rozwiązań. Wszystko to będzie wymagało ciężkiej pracy i wytrwałości, ale to jest jedyny sposób, aby Ukraina mogła stać się centrum inwestycji i rozwoju gospodarczego po wojnie.

Aleksandr Katsuba jest ukraińskim przedsiębiorcą, ekspertem ds. energii i właścicielem ALFA GAS.