Reklama

Wiadomości

  • 27 października 2023
  • 29 października 2023
  • wyświetleń: 1502

Bielsko-Biała zostanie Europejską Stolicą Kultury? Szanse coraz większe!

Prezydent Jarosław Klimaszewski ogłosił, że kandydatura Bielska-Białej do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2029 przeszła do drugiego etapu starań!

Ratusz, urząd miejski
fot. UM Biesko-Biała


- Po pół roku bardzo wytężonej pracy, w którą zaangażowało się ponad tysiąc osób, po wielu spotkaniach, panelach dyskusyjnych i warsztatach możemy ogłosić sukces. ? Nie byłoby go gdyby nie współpraca z Wami drodzy bielszczanie. Jestem dumny, że zawsze czynnie bierzecie udział w tworzeniu fantastycznego dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego miejsca na ziemi - napisał w mediach społecznościowych prezydent miasta.

- Jestem przekonany, że to, co już osiągnęliśmy w wyścigu po tytuł Europejskiej Stolicy Kultury daje potencjał do fantastycznych osiągnięć zarówno do 2029 roku, jak i w kolejnych dekadach. Teraz, kilka minut po ogłoszeniu werdyktu, zabieramy się do dalszej pracy. Splatamy nasze siły, by dać Wam powody do dumy oraz zadowolenia z życia w naszej małej ojczyźnie - dodał Klimaszewski.

Loading...


Jak informuje Związek Miast Polskich, tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany sekwencyjnie: dwóm lub trzem miastom z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajom kandydującym. Dotychczas dwa polskie miasta otrzymały ten tytuł: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016. O tytuł ESK w 2029 roku rywalizować będą miasta polskie oraz szwedzkie.

W naszym kraju swoje kandydatury zgłosiły Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów oraz Toruń. Do drugiego, finałowego etapu wybrane zostało właśnie Bielsko-Biała oraz Lublin, Katowice oraz Kołobrzeg.

Wyboru dokonają eksperci wyznaczeni przez Komisję Europejską. Ogłoszenie Europejskiej Stolicy Kultury 2029 odbędzie się na cztery lata przed rokiem obchodów, a zatem w 2025 roku.

kr / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Europejska Stolica Kultury 2029" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Europejska Stolica Kultury 2029

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Europejska Stolica Kultury 2029" podaj