Reklama

Wiadomości

  • 24 października 2023
  • 14 listopada 2023
  • wyświetleń: 2085

Jazzowa Jesień stawia na kobiety. Występy bielskiej jazzmanki i Moniki Brodki

Za nami:

Nawet 19-osobowy skład wystąpi na tegorocznej edycji Jazzowej Jesieni. Na festiwalu, który rozpocznie się już w środę 15 listopada w bielskim BCK-u, zobaczyć będzie można też między innymi Monikę Brodkę. Odbędzie się także luźne jamm session.

Monika Brodka będzie gościem Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko. Wystąpi w projekcie Teoniki Rożenek drugiego dnia
Monika Brodka będzie gościem Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko. Wystąpi w projekcie Teoniki Rożenek drugiego dnia festiwalu · fot. materiał prasowy


Jazzowa Jesień w tym roku stawia na kobiety. - Zrodziła się koncepcja, żeby tegoroczne wydarzenie skupiło się na kobietach. Na kobietach - bandleaderkach, na kobietach, które mają swój własny, oryginalny język i podążają mocną, artystyczną drogą. Jak zwykle Jazzowa Jesień nie idzie na kompromisy, więc festiwal będzie miał bardzo mocne, ambitne projekty - mówiła Anna Stańko, dyrektor artystyczna wydarzenia na konferencji prasowej.

Święto jazzu potrwa od 15 do 19 listopada. Podczas pięciu festiwalowych wieczorów usłyszymy 8 koncertów. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej wystąpią zarówno jazzowe ikony ze świata, takie jak Nicole Mitchell czy Myra Melford, jak i uznane polskie artystki, m.in. Aleksandra Tomaszewska czy Kasia Pietrzko. Intrygująco zapowiada się kolaboracja młodej polskiej kompozytorki Teoniki Rożynek z Brodką.

Festiwal otworzy środowy (15 listopada) koncert kwartetu Marita Albán Juárez i José Manuela ze składem - Dominikiem Wanią na fortepianie i Andrzejem Święsem. Będzie to swoiste drugie otwarcie Cafe Maria znajdującej się w BCK-u. Towarzyszyć mu będzie wernisaż fotografii Zuzanny Gąsiorowskiej, która od lat wspierała organizację Jazzowej Jesieni.

16 listopada na scenie wystąpi Aleksandra Tomaszewska Jazz Orchestra - to 19-osobowy zespół. Ta kompozytorka, dyrygentka i pianistka i doktor sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki i występowała już na scenach Jazz Jantar Festiwalu, Babskiego Grania, Letniego Festiwalu Jazzowego Piwnicy pod Baranami w Krakowie, Sopotu Jazz Festiwal i Jazz Berlin Festu.

Na ten sam dzień (czwartek, 16 listopada) organizatorzy zaplanowali także otwarte jamm session. Rozpocznie się o 20:00 w Cafe Maria w BCK-u o 20:00, a rozkręcą je Olaf Węgier, Krzysztof Dziedzic, Kacper Baca, Piotr Matusik i Marcin Rak. Wstęp wolny.

Trzeci dzień festiwalu przyniesie występ projektu Teoniki Rożynek, w którym gościnnie wystąpi Monika Brodka. Poprzedzi go koncert portugalskiej trębaczki Susany Santos Silvy i brytyjskiego gitarzysty Freda Fritha.

W przedostatni dzień scenę zajmą młodzi jazzmani i jazzmanki. Najpierw wystąpi brytyjska saksofonistka Chelsea Carmichael z zespołem, a potem autorski projekt Sun Mi Hong / Kasia Pietrzko Special Sextet. Kasia Pietrzko to bielska pianistka i kompozytorka, absolwentka bielskiej szkoły muzycznej i krakowskiej Akademii Muzycznej.

Na finał Jazzowej Jesieni zaplanowano koncerty Nicole Mitchell’s Black Earth Sway oraz Myra Melford’s Fire and Water Quintet. Nicole Mitchell to flecistka, uznana przez magazyn New York Times za "prawdopodobnie najbardziej kreatywną flecstkę ostatnich 30 lat jazzu". Z kolei Myra Melford to awangardowa pianistka jazzowa, której towarzyszyć będzie gwiazdorski zespół kobiecy: gitarzystki Mary Halvorson, saksofonistki Ingrid Laubrock, wiolonczelistki Tomeki Reid i perkusistki Lesley Mok.

Bilety i pełny program Jazzowej Jesieni są już dostępne - można je znaleźć tutaj.

Plakat Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko
Plakat Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko · fot. materiał prasowy

kr / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.