
Wiadomości
- 18 października 2023
- wyświetleń: 14911
[FOTO] Tak mogłaby wyglądać przestrzeń w sercu Bielska-Białej. Ciekawy projekt studentki ASP
Stara Fabryka to muzeum znajdujące się przy placu Żwirki i Wigury w Bielsku-Białej. Dawniej mieściła się tam fabryka sukna i towarów wełnianych, założonej przez bielskiego sukiennika Karola Büttnera. Magda Żądło, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, podzieliła się redakcją portalu bielsko.info projektem całkowicie nowej Starej Fabryki, który został wykonany w ramach pracy dyplomowej.
Praca magisterska Magdy Żądło, absolwentki Wydziału Architektury warszawskiej ASP, nosi nazwę "Stara Fabryka - Przestrzeń aktywności miejskiej. Projekt rewitalizacji dawnej fabryki włókienniczej w Bielsku-Białej oraz zagospodarowania terenu wokół budynku". Opracowanie programu użytkowego dla wnętrza zabytkowego budynku oraz rewitalizacji sąsiadującego z nim skweru otrzymały od komisji egzaminacyjnej ocenę celującą. Projekt zdobył także wyróżnienie dziekańskie oraz nagrodę Stowarzyszenia Architektów Wnętrz.
Z początkiem roku projekt został zaprezentowany na łamach portalu Architektura & Biznes, który zakwalifikował go do walki o nagrodę w konkursie "Najlepszy Dyplom WNĘTRZA". Jedną z nagród przyznają także czytelnicy za pomocą głosowania online.
- Choć koncepcja przedstawia znacznie mniejszy zakres działalności muzealniczej Starej Fabryki, nie stanowi jej kontestacji. W szerszej prezentacji wątek niezwykle wartościowych zbiorów omawiany jest w kontekście większej przestrzeni ekspozycyjnej, natomiast sama propozycja nowych funkcji ma charakter uniwersalny dla licznych budynków pofabrycznych, niszczejących na tle współczesnego miasta - wyjaśnia Magda Żądło.
- Tematyka wszystkich części składowych pracy dyplomowej koncentruje się wokół znaczenia dawnego przemysłu włókienniczego dla współczesnego obrazu miasta Bielska-Białej. Przemiany architektoniczno-urbanistyczne, jakich dokonywano począwszy od czasu pierwszych warsztatów cechowych po firmy eksportujące swoje produkty na wszystkie kontynenty, ukształtowały niewątpliwie wizualną formę miasta jak i tożsamość lokalnej społeczności - wyjaśnia Żądło.
Jak dodaje, "czerpiąc z tej wielowątkowej historii, projekt rewitalizacji budynku "Starej Fabryki" jest próbą połączenia przeszłości z wyzwaniami teraźniejszości". Na podstawie przeprowadzonych badań oraz po przeanalizowaniu przykładów rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych w Polsce i Europie głównymi założeniami projektu stały się utworzenie nowych miejsc pracy, przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym, w tym marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób starszych, niesprawnych ruchowo oraz dzieci, reaktywacja zanikających zawodów, poprawa jakości wizualnej śródmieścia ochrona obiektów o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym.
Ponadto celem podjętej pracy było udostępnienie mieszkańcom miasta oraz osobom z ościennych miejscowości przestrzeni odpowiadającej ich zróżnicowanym potrzebom, od usług przez rozrywkę po edukację. Motywem przewodnim projektu jest socjologiczne znaczenie fabryki w tkance miasta. Jak dawniej proste hale spajały ze sobą zróżnicowane kulturalnie, narodowościowo i religijnie społeczeństwo Podbeskidzia tak i dziś w nowej przestrzeni odnajdą się różne grupy społeczne.
Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, dwupiętrowa hala z obszernym poddaszem od strony placu Żwirki i Wigury, mieszcząca główną część ekspozycji Muzeum Stara Fabryka, powstawała w dwóch etapach: w 1900 roku wzniesiono jej część północną, a w latach 1906-1907 południową, z klatką schodową.
Dalsze zabudowania w miejscu dzisiejszych zieleńców oraz kamienicę przy pl. Żwirki i Wigury, własność Büttnerów od 1906 roku, wyburzono przy poszerzaniu ul. Zamkowej w 1974 roku. Po zakończeniu działalności przemysłowej posesję podzielono między nowych właścicieli, część zabudowań przeznaczając na potrzeby ówczesnego Muzeum Techniki Włókienniczej, które wprowadziło się tutaj w 1983 roku.
Więcej informacji o budynku Muzeum Stara Fabryka można znaleźć tutaj.
ZOBACZ TAKŻE

#PocztowkazBielskaPocztówka z Bielska-Białej

Gorący tematKsiążulo zamówił furę jedzenia w bielskiej restauracji. Co z tego wyszło?

Bezpłatny E-book o historii Bielska-Białej

#PocztowkazBielskaPocztówka z Bielska-Białej

Gorący tematZnana jest kwota jaką miasto zapłaci stacji TVN za organizację "Projektu Zima"

Nowa identyfikacja graficzna Polskiej Stolicy Kultury 2026 - czy pasuje do Bielska-Białej?
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.