Wiadomości
- 13 października 2023
- wyświetleń: 2184
[FOTO] Ocenili kończącą się kadencję samorządów. Bielsko-Biała ze statuetką za 2. miejsce
Miasto Bielsko-Biała zajęło 2. miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota "Sukces Kadencji 2018-2023" w kategorii miast na prawach powiatu. - Trudno wyobrazić sobie lepsze podsumowanie kończącej się kadencji samorządu - mówił podczas odebrania wyróżnienia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach prezydent Jarosław Klimaszewski.
Jak informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej, wspomniane zestawienie to "jeden z najbardziej obiektywnych rankingów punktujący pracę samorządów, dotyczący dokonań podczas całej kadencji i biorący pod uwagę wiele czynników, zarówno finansowych czy infrastrukturalnych, jak i społecznych".
Wręczenie nagród odbyło się 11 października na organizowanej przez PST Wspólnota i województwo śląskie gali inwestorów samorządowych dwudniowego 21. Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Ranking Sukces Kadencji dotyczy tylko miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu i miast powiatowych. Naszą kategorię - miasta na prawach powiatu - otwierał Sopot, tuż po nim znalazło się Bielsko-Biała.
- Trudno wyobrazić sobie lepsze podsumowanie kończącej się kadencji samorządu - zauważył włodarz. - Drugie miejsce, tuż za Sopotem, to wielkie wyróżnienie dla naszego miasta. Dedykuję tę nagrodę mieszkańcom, naszym przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym. Ten ranking jest jedynym z najbardziej obiektywnych i uznawanych przez samorządy za najbardziej prestiżowe. Bardzo się cieszę, dziękuję mieszkańcom, bo to tak naprawdę dla nich. Dziękuję też oczywiście wszystkim współpracownikom, bo zespół, który udało się stworzyć w tej kadencji, jak widać - chociażby w tym rankingu - działa świetnie. To nie jest tak, że w jednym roku coś się udało, a w drugim nie - to jest podsumowanie całej kadencji, wielu czynników, i tych społecznych, i finansowych, i inwestycyjnych - podsumował prezydent Jarosław Klimaszewski.
W szczegółach o czynnikach, które decydują o sukcesie samorządów w rankingu Sukces Kadencji 2018-2023 mówił podczas gali autor podsumowania prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wachlarz czynników jest bardzo szeroki - od dochodów przez rozwój gospodarczy i infrastrukturę po usługi społeczne.
- Bierzemy pod uwagę około 20 wskaźników dynamicznych, to znaczy obrazujących, jak zmieniała się sytuacja w ciągu kilku lat. Ranking Sukcesu Kadencji składa się z kilku rankingów cząstkowych - rankingu Sukces Finansowy - określającego, jak zmieniały się dochody; rankingu Sukces Ekonomiczny - pokazującego, jak zmieniały się parametry związane z rozwojem gospodarczym; rankingu Sukces Infrastrukturalny odnoszącego się, jak sama nazwa wskazuje, do rozbudowy infrastruktury technicznej w samorządach; i rankingu, który nazwaliśmy rankingiem sukcesu społecznego czy też sukcesu polityki społecznej - związanego z rozbudową infrastruktury służącej różnym, szeroko rozumianym usługom społecznym - wyjaśniał prof. Paweł Swianiewicz. - Rankingi cząstkowe dotyczą lat 2017-2022, ponieważ rok 2017 był ostatnim pełnym rokiem poprzedniej kadencji - analizując zmiany, jakie zaszły w każdej jednostce samorządowej przez pięć lat, najlepiej odnieść się do tego właśnie roku.
Szczegóły metodologii badań na potrzeby rankingu Sukces Kadencji PST Wspólnota opublikuje w trzech pierwszych wydaniach pisma na początku przyszłego roku. Jednak już teraz znamy kryteria składowych tego konkursu.
Kryterium rankingu Finansowy Sukces Kadencji 2017-2022 była zmiana wielkości budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2017-2022. Pod uwagę były brane wszystkie potencjalne (tzn. uwzględniające skutki obniżek podatków lokalnych) dochody, oprócz dotacji celowych i po odjęciu przekazywanych przez gminy składek na tzw. podatek janosikowy.
Ranking Społeczny Sukces Kadencji 2017-2022 powstał na podstawie następujących kryteriów:
- wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku - średnia z egzaminu z języka polskiego i matematyki w sesji głównej;
- zmiana odsetka dzieci w wieku 1-3 lat objętych opieką żłobkową w latach 2016-2021, dane obejmują również kluby dziecięce, a także dzieci w wieku 3 lata i młodsze w przedszkolach, punktach przedszkolnych, zespołach wychowania przedszkolnego oraz w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych;
- liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 10.000 mieszkańców w latach 2018-2022;
- wydatki budżetowe ponoszone na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu, ochronę gleby i wód podziemnych, zmniejszenie hałasu i wibracji oraz ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazu;
- dopłaty do kosztów funkcjonowania transportu zbiorowego ponoszonych przez budżety samorządowe w przeliczeniu na mieszkańca.
Ranking Infrastrukturalny Sukces Kadencji 2017-2022 powstał na podstawie następujących kryteriów:
- wielkość wydatków finansowanych z dotacji z unijnych programów operacyjnych - łączna kwota z lat 2018-2022;
- powierzchnia użytkowa nowych mieszkań oddanych do użytku - liczba metrów kwadratowych w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców;
- przyrost długości ścieżek rowerowych w latach 2017-2022;
- udział odpadów zebranych selektywnie w relacji do ogółu zebranych odpadów komunalnych - dane za rok 2022;
- bilans nasadzeń drzew (suma nasadzeń minus suma ubytków w okresie 2018-2022 na km2).
Ranking Ekonomiczny Sukces Kadencji 2017-2022 powstał na podstawie następujących kryteriów:
- zmiana odsetka zarejestrowanych bezrobotnych (2017-2022);
- nowo zarejestrowane (w okresie 2018-2022) prywatne podmioty gospodarcze w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców;
- nowo zarejestrowane (w okresie 2018-2022) podmioty gospodarcze działające w sferze wysokiej techniki oraz usług high-tech w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców;
- zmiana wielkości dochodów z CIT przeliczonych na mieszkańca w latach 2017-2022;
- zmiana wielkości bazy podatkowej podatku od nieruchomości od osób prawnych w latach 2017-2022 w przeliczeniu na mieszkańca (nowe inwestycje gospodarcze zwiększają powierzchnię nieruchomości objętych tym podatkiem, a zatem zwiększają bazę podatkową).
Bielsko-Biała zajęło trzecie miejsce w rankingu Finansowy Sukces Kadencji 2017-2022, ósme miejsce w rankingu Infrastrukturalny Sukces Kadencji 2017-2022 i czwarte miejsca w rankingach Społeczny Sukces Kadencji i Ekonomiczny Sukces Kadencji 2017-2022.
Kolejna nagroda, która tego dnia trafiła do Bielska-Białej, to ósme miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w rankingu PST Wspólnota podsumowującym wydatki inwestycyjne w latach 2020-2022 Wydatki inwestycyjne samorządów 2023.
Wyróżnienia za osiągnięte przez nasze miasto pozycje w rankingach cząstkowych zostaną wręczone 12 października przez redaktora naczelnego PST Wspólnota Janusza Króla.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.