Reklama

Wiadomości

  • 9 października 2023
  • 11 października 2023
  • wyświetleń: 5833

[FOTO] Wycinka drzew w Cygańskim Lesie. "Jej skala jest niespotykana od wielu lat"

Mieszkańcy Mikuszowic Śląskich zauważyli, że w ciągu ostatnich dni liczne drzewa w Cygańskim Lesie zostały ścięte. O interwencję w tej sprawie poprosili jednego z radnych.

Wycinka drzew w Cygańskim Lesie · fot. Roman Matyja


Mieszkańcy dzwonią i piszą, że wycinają zdrowe drzewa- Mieszkańcy Mikuszowic Śląskich dzwonią i piszą do mnie, że na terenie Cygańskiego Lasu trwa wycinka zdrowych drzew. Skala tej wycinki, jak twierdzą, jest niespotykana od wielu lat - podkreśla radny Roman Matyja w piśmie, które skierował do prezydenta Bielska-Białej.

Radny dodaje, że Cygański Las jest dla wielu miejscem odpoczynku na łonie przyrody, a taka ingerencja jest niezrozumiała. W interpelacji zamieścił także kilka zdjęć.

"Wycinamy suche drzewa"Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Wydziałem Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, a konkretnie z miejskim leśniczym Pawłem Staszewskim. Jak przyznał, do piątku (6 października) w miejskiej, parkowej części Cygańskiego Lasu zostało wyciętych wokoło 40 drzew, a na wycinkę czeka kolejnych 20.

- Bywa tak, że drzewo jest uszkodzone przez czynniki atmosferyczne i trzeba je wyciąć. Wycinamy ostatnio dużo jodeł, które są suche z powodu występującego na nich pasożyta - jemiołę. Ona potrafi w ciągu kilku lat zabić drzewo. A z racji tego, że to są stare i osłabione jodły, to nie są w stanie się przed nią bronić. Wycinamy wtedy zwłaszcza te drzewa, które są obok szlaków turystycznych, alejek parkowych czy ścieżek rowerowych. Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w lesie - mówi nam Staszewski.

kr / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.