Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2023
  • wyświetleń: 2649

[FOTO] "Przyjazne Osiedle". Chwyt wyborczy czy realna pomoc?

We wtorek 12 września na Osiedlu "Złote Łany" odbyła się konferencja poświęcona analizie programu zaproponowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Konferencja "Przyjazne Osiedle - chywt wyborczy czy realna pomoc? · fot. Fabian Żakowiecki / bielsko.info


Konferencję prasową zorganizowała senator Agnieszka Gorgoń-Komor. Parlamentarzystka zaznaczyła, że sama wychowywała się na Osiedlu "Złote Łany", które powstało dzięki "inicjatywie obywateli, wsparciu radnych oraz samorządów".

Pierwszym punktem rządowego programu jest termomodernizacja. Zdaniem radnych taka inicjatywa nie jest konieczna, ponieważ już od lat przeprowadzane są takie prace.

Kolejnym postulatem są windy i miejsca dla seniorów. Takie rozwiązania już istnieją, a centra i kluby seniorów również istnieją na wielu osiedlach. - Gdzie więc PiS planuje aktywizować seniorów? - dodaje Agnieszka Gorgoń-Komor.

Zauważono również, że rewitalizacja boisk, placów zabaw i parków, to coś, co dzieje się od wielu lat. - Skupmy się na poprawie infrastruktury drogowej - zaapelowano.

Radny Maksymilian Pryga stwierdził: "Jest współpraca pomiędzy samorządem a spółdzielniami i te wszystkie kwestie, które dotyczą termomodernizacji, likwidacji barier architektonicznych, budowy boisk, placów zabaw, są realizowane".

Następną kwestią, poruszoną podczas konferencji, były niższe czynsze. - Program PiS obiecuje niższe czynsze, ale to samo rządzenie PiS przyczyniło się do wzrostu kosztów życia - zwrócono uwagę. Jak powiedziała senator Gorgoń-Komor, "mieszkanie plus okazało się fiaskiem (...), gdyby mieszkania były bardziej przystępne, to wiele młodych osób zostałoby w kraju". Dodała także, że "jedno mieszkanie z programu Mieszkanie Plus jest 3 razy droższe niż mieszkanie wybudowane przez samorząd".

Michał Michalski, dyrektor biura senatorskiego zaznaczył z jakimi problemami muszą zmagać się młodzi, którzy chcą założyć rodzinę. - Naprawdę ciężko jej uwierzyć, że w XXI wieku w Polsce kobieta musi walczyć o to, żeby miała znieczulenie przy porodzie - powiedział. Duża ilość pustostanów również stanowi problem, ale Koalicja Obywatelska chce przeznaczyć 10 miliardów złotych na przystosowanie ich do mieszkania.

Zdaniem Koalicji Obywatelskiej, program "Przyjazne Osiedle" wydaje się być kopią istniejących działań, które są realizowane przez samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.