Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2023
  • wyświetleń: 1131

Nie chciał zapłacić i uderzył ochroniarza. Nawet 10 lat więzienia za kradzież alkoholu wartego 7,79 zł

Policjanci z Komisariatu Policji I w Bielsku-Białej zatrzymali 23-latka, który w jednym z bielskich marketów dokonał kradzieży alkoholu, a następnie użył przemocy wobec chcącego go zatrzymać ochroniarza. Po interwencji mundurowych mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie. Grozi mu nawet 10 lat za kratami.

komisariat, policja, komenda, ilustracyjne
Nie chciał zapłacić i uderzył ochroniarza. Nawet 10 lat więzienia za kradzież alkoholu wartego 7,79 zł · fot. KMP Bielsko-Biała


Do zdarzenia doszło w sobotę 9 września. Jak relacjonuje st. sierż. Sławomir Kocur, oficer prasowy KMP w Bielsku-Białej, do jednego ze sklepów przy ul. Kierowej w Bielsku-Białej przyszedł mężczyzna, który zabrał z półki alkohol o wartości 7,79 złotych. Po tym chciał wyjść, nie płacąc. Kiedy pracownik sklepu próbował go zatrzymać, mężczyzna zaatakował go, uderzając pracownika ochrony pięścią w twarz. Wezwany na miejsce patrol zatrzymał krewkiego 23-latka.

- Do kradzieży sklepowych dochodzi niemal codziennie. Kradzież może być kwalifikowana jako wykroczenie lub przestępstwo. Kradzież w chwili kiedy wartość skradzionego przedmiotu przekracza 500 złotych, jest przestępstwem z artykułu 278 § 1 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Poniżej 500 zł mamy do czynienia z wykroczeniem z artykułu 119.kodeksu wykroczeń, za które sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny - wyjaśnia st. sierż. Kocur.

W opisywanym zdarzeniu kwalifikacja czynu z wykroczenia przekształciła się w przestępstwo. A dokładnie w kradzież rozbójniczą, która swój wyraz znajduje w art. 281 kodeksu karnego. Mówi o tym, że: "Kto, w celu utrzymania się w posiadaniu zabranej rzeczy, bezpośrednio po dokonaniu kradzieży, używa przemocy wobec osoby lub grozi natychmiastowym jej użyciem albo doprowadza człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu".

O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd.

mp / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.