Reklama

Wiadomości

  • 9 września 2023
  • 11 września 2023
  • wyświetleń: 2414

[FOTO] Święto w OSP Komorowice Krakowskie! Ma nowy wóz za blisko 1,3 mln zł

Nowy samochód bojowy otrzymali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Komorowicach Krakowskich. To ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA Scania P-370. Uroczyste przekazanie, poświęcenie i wprowadzenie do służby nowego pojazdu odbyło się 9 września na placu Józefa Niemczyka.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Komorowicach Krakowskich - uroczystość przekazania wozu - 09.09.2023
Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Komorowicach Krakowskich - uroczystość przekazania wozu - 09.09.2023 · fot. Grzegorz Puda


OSP Komorowice Krakowskie to jedna z sześciu bielskich Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nowy pojazd zakupiono za blisko 1,3 mln zł. Pieniądze pochodziły z dotacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej - 600 000 zł, Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach - 600 000 zł oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 100 000 zł.

Samochód ma dwuosiowe podwozie Scania P370B4X4HZ XT napędzane silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Obszerna, ergonomiczna kabina przeznaczona jest do przewozu sześcioosobowej załogi. Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy) w zbiornikach, otwarciu skrytek lub podestów, a także wysunięciu masztu oświetleniowego. Z przodu na podstawie cynkowanej - na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu - zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9 979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowe nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Wszystkie skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Święto w OSP Komorowice Krakowskie! Ma nowy wóz za blisko 1,3 mln zł - 9.09.2023 · fot. OSP Komorowice Krakowskie


Pojazd jest wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 5.000 litrów, wykonany z materiałów kompozytowych. Zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 500 litrów. W tylnej części nadwozia pożarniczego w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 3.619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Płaski, z wbudowanym oświetleniem, dach nadwozia, ma formę podestu roboczego. Na dachu zamontowane zostały - ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1 600 do 3 200 l/min, skrzynia aluminiowa, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

W sobotnim wydarzeniu wzięli udział m.in. minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Rodzinnej Stanisław Szwed, poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, pierwszy wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, a także zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Karol Markowski i radna Urszula Szabla.

Loading...

ar, mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.