Reklama

Wiadomości

  • 5 września 2023
  • wyświetleń: 2289

[FOTO] "Życzę wam jeszcze większego szacunku mieszkańców". Strażnicy miejscy obchodzili swoje święto

W poniedziałek 4 września Straż Miejska w Bielsku-Białej obchodziła swoje święto. Były gratulacje awanse i nagrody. Tym razem na zaproszenie prezydenta Jarosława Klimaszewskiego uroczystość odbyła się w Ratuszu. Przybyli na nią licznie przedstawiciele służb mundurowych. Radę Miejską reprezentowali przewodnicząca Dorota Piegzik-Izydorczyk oraz radny Rafał Ryplewicz.

Święto Straży Miejskiej w Bielsku-Białej - 4.09.2023 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


- Wasza praca jest niezwykle ważna dla miasta. Z wieloma z was nie raz spotykam się na ulicy czy też podczas zabezpieczania imprez, jak choćby ostatnio podczas Dni Bielska-Białej. Na wszystkich imprezach święta miasta, jak obliczono, bawiło się około 50 tysięcy ludzi; między innymi dzięki waszej pracy nikomu nic złego się nie stało - mówił podczas uroczystości prezydent Jarosław Klimaszewski, dziękując strażnikom za kolejny rok dobrej pracy.

- Kiedy rozmawiam z mieszkańcami, często zwracają uwagę, że wasz obraz ulega zmianie. Coraz częściej jesteście postrzegani nie jako służba represyjna, ale jako formacja, która służy pomocą i dba o nasze wspólne dobro. Życzę wam jeszcze większego szacunku mieszkańców, gdyż szacunek prezydenta już macie - zakończył włodarz.

- To, co robicie, wykonujecie rzetelnie i sumiennie, a chęć niesienia pomocy stanowi jeden z fundamentów bezpiecznego miasta. I za to w imieniu własnym, Rady Miejskiej i mieszkańców wam dziękuję - powiedziała przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk.

Warto przypomnieć, jakie były początki straży miejskiej. 29 sierpnia 1997 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o strażach gminnych. Akt zawierał postanowienia określające sposób tworzenia, organizację oraz zasady działania i uprawnienia tych straży. W kolejnych latach ustawę wielokrotnie nowelizowano i wydawano akty prawne niższej rangi, szczegółowo regulujące ich działanie.

W Bielsku-Białej historia straży jest o 6 lat dłuższa, gdyż w naszym mieście SM powstała i zaczęła pracę już w 1991 roku. Początkowo Straż Miejska w Bielsku-Białej działała w randze wydziału, a od 1996 roku funkcjonuje jako samodzielna jednostka organizacyjna. W tym długim, bo 32-letnim, okresie działania dostosowywano struktury do potrzeb oraz na bieżąco wykorzystywano zdobywane doświadczenia.

- Duża część wspomnianych zmian wynika z oczekiwań społecznych, nowych zagrożeń i zadań. Wspomnieć tu należy choćby o ostatnich kilku latach, o pandemii czy wojnie za naszą wschodnią granicą. Przede wszystkim jednak to działania na rzecz społeczności lokalnej są naszym podstawowym zadaniem i to jemu poświęcamy najwięcej uwagi - mówił komendant Straży Miejskiej w Bielsku-Białej Grzegorz Gładysz.

- Siłą każdego zespołu są ludzie i to ich determinacja, wiedza i doświadczenie stanowią o właściwej realizacji zadań należących do naszej formacji. Mamy w naszym gronie pracowników z bardzo dużym stażem 30-, 25- i 20-letnim. To od nich uczą się ludzie zaczynający pracę w straży i korzystają z ich doświadczenia. Są także pracownicy młodzi, którzy obecnie rozpoczynają szkolenie podstawowe i którzy dopiero zgłębią zasady pracy w naszej formacji - dodał.

Jak podkreślał komendant, bieżące funkcjonowanie i planowy rozwój Straży Miejskiej w Bielsku-Białej nie byłby możliwy bez popierania jej działań przez prezydenta miasta. Grzegorz Gładysz dziękował także przewodniczącej Rady Miejskiej Dorocie Piegzik-Izydorczyk, jako szefowej organu uchwałodawczego, za przychylność i popieranie wszystkich inicjatyw bielskiej straży (zwłaszcza tych finansowych). Zwracał uwagę, że Straż Miejska nie odgrywałaby dużego znaczenia bez współpracy z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek w naszym mieście.

Zwracając się do strażników komendant Gładysz powiedział: - Państwa profesjonalizm i zaangażowanie sprawia, że wspólnie stanowimy zespół, dla którego chęć niesienia pomocy i praca na rzecz naszych mieszkańców jest kluczowa. Przyjmijcie więc najserdeczniejsze życzenia wielu lat w zdrowiu, satysfakcji i wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym. Życzenia kieruję również do waszych rodzin i dziękuję za wyrozumiałość w związku z trudami wykonywania naszej pracy.

W minionym roku strażnicy miejscy zrealizowali na terenie miasta ponad 12,5 tys. interwencji. Ponad 4600 zdarzeń ujawnionych zostało dzięki monitoringowi miejskiemu. Wobec sprawców wykroczeń strażnicy zastosowali ponad 10 tys. różnego rodzaju środków. W sezonie grzewczym wykonali setki kontroli niskiej emisji. Stałe kontrole gospodarki wodnościekowej i odpadami to również jedno z ich zadań. Strażnicy przeprowadzili prawie 600 prelekcji edukacyjnych dla ponad 10 tys. uczestniczących w nich dzieci.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.