Wiadomości

  • 24 sierpnia 2023
  • 27 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 3192

Dolny Lipnik dawniej i dziś - wycieczka ze Stowarzyszeniem Olszówka

Za nami:

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę "Dolny Lipnik - dawniej i dziś" już w najbliższą niedzielę 27 sierpnia. Początek o godz. 10.30.

Na zdjęciu Dwór Thomkego u zbiegu ulic 11 Listopada i Żywieckiej, w tzw. miejskiej części Lipnika, ok. 1908 roku
Na zdjęciu Dwór Thomkego u zbiegu ulic 11 Listopada i Żywieckiej, w tzw. miejskiej części Lipnika, ok. 1908 roku · fot. Jakob Gols / archiwum Stowarzyszenia Olszówka


To będzie spacer historyczny po graniczącej z Białą zachodniej części historycznego Lipnika. Będziemy poznawać fragment miasta od ul. Wyzwolenia i pl. Opatrzności Bożej na zachodzie po ul. Wapienną na wschodzie; od ul. P.M. Bohuna na północy po ul. Cmentarną na południu. Na pewno poznamy historię miejsca, w którym obecnie znajduje się klasztor św. Hildegardy czyli dawny dwór starostów lipnickich. A także niegdysiejszy tzw. plac targowy i jego okolice. Zajrzymy do Dworu Köntzera i folwarku Zipsera. Poznamy dawną wytwórnie wódek i likierów. Przypatrzymy się miejscu, gdzie była Synagoga. Poznamy niektóre wille bialskich notabli.

Osią zwiedzania będzie ul. Lipnicka i płynący obok potok Niwka. Będziemy stromo podchodzić pnącymi się pod górę ul. Bohaterów Westerplatte i Krakowską. Liczne archiwalne fotografie pomogą nam uzmysłowić ogrom zmian, jakie zaszły tu w okresie minionego półwiecza, po zbudowaniu tzw. nowej ul. Żywieckiej oraz ul. Lwowskiej. Wycieczka jest bezpłatna.

Obowiązują zapisy. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz. Podajemy imię i nazwisko wysyłając mail: stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub sms na nr tel. 693 315 998.

Aktualne informacje na bieżąco pojawiają się na: https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Następne wycieczki:

  • 2 lub 3 września: BIELSKI WRZESIEŃ 1939 ROKU. Prowadzenie: Sławomir Horowski
  • 10 września: TAJEMNICE HAŁCNOWA. Prowadzenie: Wojciech Kominiak
  • 17 września: ARCHITEKTURA I URBANISTYKA BIELSKA-BIAŁEJ W ROZKWICIE. Prowadzenie: dr Ewa Janoszek
  • 24 września: BIALSKI I BIELSKI MODERNIZM. Prowadzenie: Przemysław Czernek.


Projekt HISTORYCZNE SZLAKI BIELSKA-BIAŁEJ w tym roku skupia się na rocznicach - 300. nadania praw Białej oraz 50 rocznicy powstania Malucha. Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego.

  • Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała, która jest miastem kandydującym do Europejskiej Stolicy Kultury 2029
  • Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.