Wiadomości

  • 17 sierpnia 2023
  • 20 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 2498

"Bielsko-Bialskie pomniki, których już nie ma" - wycieczka historyczna

Za nami:

W niedzielę 20 sierpnia o godz. 10.00 Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę "Bielsko-Bialskie pomniki, których już nie ma". Śladami nieistniejących pomników poprowadzi nas dr Maciej Bujakowski.

Pomnik 50-lecia F. Józefa I
Pomnik 50-lecia Franciszka Józefa I · fot. Stowarzyszenie Olszówka


W Bielsku-Białej obecnie znajduje się wiele pomników, tablic upamiętniających różne wydarzenia z dziejów naszego państwa i miasta oraz postaci ważnych w naszej historii. Burzliwy wiek XX sprawił, że wiele pomników nie przetrwało, zmiotły je wojny i przemiany polityczne, zostały całkowicie rozebrane lub przemianowane.

Taki los spotkał m.in. pomnik w Aleksandrowicach, wzniesiony w 1898 roku z okazji 50-lecia rządów cesarza Franciszka Józefa I, który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie został rozebrany, a przemianowany.

Innymi pomnikami, które istniały stosunkowo krótko, to pomniki Legionistów w Białej tzw. „Tarcza Legionistów" oraz pomnik pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza. Przemiany końca lat 80. i początku lat 90. sprawiły, że z przestrzeni miasta zostały usunięte obeliski, tablice i pomniki upamiętniające bohaterów i symbole komunistyczne. Podobny los w 2018 roku, spotkał pomnik (tablicę) w Wapienicy, upamiętniający żołnierzy radzieckich i polskiego partyzanta.

Wycieczka jest bezpłatna. Obowiązują zapisy. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki.

Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz. Podajemy imię i nazwisko wysyłając mail: stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub sms na nr tel. 693 315 998.

Aktualne informacje na bieżąco pojawiają się na https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Następny termin wycieczki:

  • 27 sierpnia: Dolny Lipnik - dawniej i dziś. Prowadzenie: Piotr Kenig


Projekt HISTORYCZNE SZLAKI BIELSKA-BIAŁEJ w tym roku skupia się na rocznicach - 300. nadania praw Białej oraz 50 rocznicy powstania Malucha. Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego.

Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała, która jest miastem kandydującym do Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Przekaż 1,5% swojego podatku dla Stowarzyszenia Olszówka Organizacji Pożytku Publicznego - numer KRS 0000040868.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.