Reklama

Wiadomości

  • 10 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 1723

[FOTO] Kamienica przy ul. 3 Maja wypięknieje. ZGM remontuje też inne

Reprezentacyjna kamienica przy ul. 3 Maja 5 jest jedną z wielu na terenie miasta, które doczekają się remontów i modernizacji. Rada Miejska przekazała dotację na wykonanie remontu konserwatorskiego dachu i elewacji tego okazałego budynku.

Remont kamienicy przy ul. 3 Maja 5 - 07.2023
Remont kamienicy przy ul. 3 Maja 5 - 07.2023 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Nowe oblicze "kamienicy Fischera". Dach, tynki, docieplenieRemont kamienicy przy ul. 3 Maja to konsekwencja decyzji Rady Miejskiej Bielska-Białej, która podczas sesji 23 lutego podjęła decyzję o dofinansowaniu tego remontu.

Wysokość miejskiej dotacji stanowi 78 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich. Na wykonanie tego remontu wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła kredyt w wysokości 2.250.000 zł. Kwotę 2.165.026 zł pokryje miasto Bielsko-Biała, przekazując 300.000 zł dotacji oraz 1.865.025 zł w formie wpłat ratalnych dokonywanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej reprezentujący miasto jako członka wspólnoty.

W ramach robót realizowana jest przebudowa i wymiana pokrycia dachu wraz z naprawą elementów konstrukcyjnych. Dotyczy to w szczególności będącego w bardzo złym stanie technicznym hełmu - wieżyczki. Zaplanowano również wymianę zużytych tynków oraz naprawę i odtworzenie detalu architektoniczno-sztukatorskiego elewacji frontowej. Zaplanowano też docieplenie stropu pod nieogrzewanym poddaszem.

Budynek przy ul. 3 Maja 5 stanowi przykład reprezentacyjnej wielkomiejskiej kamienicy z początku XX w. To tzw. kamienica Fischera zbudowana w 1901 r. wg projektu znanego bielskiego architekta Karola Korna w stylistyce historyzmu z elementami secesji. Kamienica jest dwupiętrowa, z sutereną i wysokim parterem oraz mansardowym dachem. Nad narożnym wykuszem w fasadzie znajduje się wysmukły hełm kryty blachą, z kopułką pokrytą łuską i sterczyną. Elewacja posiada bogate zdobienia architektoniczno-sztukatorskie.
Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

ZGM remontuje kamienice · fot. UM Bielsko-Biała


Kolejne kamienice zostaną podłączone do sieci. ZGM remontujePrace remontowe prowadzi też Zakład Gospodarki Miejskiej przy siedmiu kolejnych kamienicach. Budynki przy ul. Norberta Barlickiego 1 i 3, ul. Cyniarskiej 14 oraz ul. 11 Listopada 7, 42, 61 i 74 zostaną przede wszystkim podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.

To jednak nie jedyne prace. W budynku przy ul. Cyniarskiej odnawiana jest też elewacja i klatka schodowa, wymieniana instalacje wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, wody użytkowej i elektryczna. Z kolei przy ul. 11 listopada 74 remontowany jest dach, elewacja, klatka schodowa i lokale. Podobnie jest w przypadku kamienic na ulicach 11 listopada 7 czy Barlickiego 1 i 3, gdzie zmieniany jest także układ części lokali.

Jak wyjaśnia Krzysztof Kwiatkowski, wicedyrektor ZGM, wymienione prace dotyczą przede wszystkim podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej. Zakład prowadzi jednak też szereg innych zadań. - Oprócz tego realizujemy również 3 inne zadania, w ramach których w 2023 r. kompleksowo zostanie wyremontowanych kolejnych 10 budynków, w tym 9 będzie podłączonych do miejskich sieci ciepłowniczej. Są to remonty kompleksowe budynków: ul. Komorowicka 10 i 224; ul. Jana Sobieskiego 2-4, 19 oraz 25 i 25a; ul. Józefa Pankiewicza 7; Rynek 32; plac św. Mikołaja 7 i ul. Cieszyńska 18 - podkreśla.

ar, kr / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.