REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 14 lipca 2023
  • 20 lipca 2023
  • wyświetleń: 2321

Praca w Sejmie posłów z regionu. Którzy są najbardziej aktywni? Zestawienie

Wielkimi krokami zbliżają się jesienne wybory parlamentarne. W poprzednich, które odbyły się w 2019 roku, wybraliśmy dziewiątkę reprezentantów regionu do Sejmu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda ich dotychczasowa aktywność w izbie niższej.

Posiedzenie Sejmu RP
Posiedzenie Sejmu RP · fot. sejm.gov.pl


Wśród polityków PiS - Matuszny i Gaża na czeleSpośród wspomnianej dziewiątki zasiadających w sejmowych ławach, Grzegorz Puda i Stanisław Szwed są także członkami polskiego rządu. Jak jednak widać z poniższego zestawienia, i tak snajwięcej razy występowali na forum Sejmu spośród regionalnych posłów Prawa i Sprawiedliwości. Szwed wypowiadał się 130-krotnie, a Puda - 27 razy. Biorąc pod uwagę jednak wszystkie analizowane rodzaje działań, najaktywniejszy spośród polityków koalicji rządzącej okazał się Kazimierz Matuszny (394 aktywności), a drugie miejsce zajął Grzegorz Gaża (173). Sumarycznie cała piątka podjęła 785 różnego rodzaju działań.

Opozycja aktywniejszaZ zestawienia wynika jednak, że dużo bardziej aktywni są lokalni politycy opozycji, którzy podjęli łącznie 4309 różnych aktywności. Pod względem wystąpień na posiedzeniach, najwięcej razy wypowiadał się Mirosław Suchoń - 1082 razy (o głos prosił 1135 razy). Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się posłanka Małgorzata Pępek (463 wystąpienia, z czego 9 niewygłoszonych), a potem Przemysław Koperski (142 - 3) i Mirosława Nykiel (99 - 1).

Ciekawie wygląda zestawienie udziału w głosowaniach. O ile u większości naszych reprezentantów wyniki są zbliżone (oscylują wokół 99 i 98%), tak odstaje od nich Przemysław Koperski - jego średnia to blisko 93%.

Aktualizacja: Mniejsza liczba głosowań posła Koperskiego spowodowana jest jego przerwą w pracy parlamentarnej na początku br., spowodowaną problemami zdrowotnymi. Wcześniej była bliska 100%.

Suchoń najaktywniejszySumując wszystkie analizowane rodzaje działań poselkich (wystąpienia, interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących i oświadczenia), najaktywniejszym posłem do tej pory jest Mirosław Suchoń (1706 działań). Na drugim miejscu znajduje się Małgorzata Pępek (1037), a "podium" zamyka Przemysław Koperski (810). Kolejne miejsca przypadły Mirosławie Nykiel (756), Kazimierzowi Matusznemu (394), Grzegorzowi Gaży (173), Stanisławowi Szwedowi (132), Przemysławowi Drabkowi (57) i Grzegorzowi Pudzie (29).

Pełne zestawienie poniżej:

Zestawienie aktywności posłów z regionu.
Zestawienie aktywności posłów z regionu. · fot. Opracowanie własne, źródło: Sejm.gov.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.