Wiadomości

  • 5 lipca 2023
  • wyświetleń: 617

Skierowanie sprawy do e sądu - sprawdź, czy zadłużenie nie uległo przedawnieniu

Materiał partnera:

Stale zwiększa się liczba wierzycieli dochodzących zaległych należności. Uporanie się z nimi nie należy do najłatwiejszych. Czy wiesz, że można uniknąć długich rozpraw sądowych? Wystarczy skierować sprawę do e-sądu. Dług musi jednak spełniać kilka warunków. Przede wszystkim dochodząca należność nie może być przedawniona. Jak to sprawdzić i zapobiec sytuacjom, kiedy odzyskanie pieniędzy będzie niemożliwe, przeczytasz w niniejszym artykule. Sprawdź, co przygotowaliśmy!

e-sąd


Co musisz wiedzieć o przedawnieniu? Przed Tobą najważniejsze informacje



Dziś wiele firm posiada ogromną liczbę dłużników, którzy od dłuższego czasu unikają swojego obowiązku. Dochodzenie wierzytelności wymaga podejmowania ściśle określonych działań. Przede wszystkim bardzo ważne jest dbanie o to, aby zadłużenie zachowało swój tzw. termin ważności. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami dla różnych wierzytelności przyjęto inny czas, w jakim możliwe jest ich dochodzenie. Co więcej, należy mieć świadomość, że konkretne działania przerywają tzw. bieg przedawnienia. Zacznijmy jednak od początku! Musisz zapamiętać, że jeśli widoczne są pierwsze sygnały, że dłużnik bagatelizuje wysyłane faktury, nie warto odwlekać niezbędnych działań. Bezczynność generuje większe ryzyko związane z upływem ściśle ustalonego terminu. Wyjaśnijmy zatem, jakie działania przerywają bieg przedawnienia. Oczywiście nie musisz od razu kierować sprawy do sądu. Na samym początku zaleca się wysłanie wezwania do zapłaty. Warto zaproponować dłużnikowi możliwość zawarcia ugody. Pamiętaj, że nieopłacanie faktur może wynikać z różnych przyczyn. Kompromis pozwoli Ci lepiej poznać sytuację dłużnika i wystosować odpowiednie porozumienie.

Elektroniczne postępowanie upominawcze, jako sposób na szybkie odzyskanie długu?



Wielu wierzycielom wydaje się, że zaproponowanie dłużnikom ugody jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Niekiedy jednak okazuje się, że nawet ta forma nie zachęca klienta do nawiązania kontaktu z firmą. W takich przypadkach nieuniknione jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Tak jak już wyżej wspominaliśmy, e sąd działający na drodze elektronicznego postępowania upominawczego to rozwiązanie znacznie szybsze niż w przypadku tradycyjnych rozpraw. Jeśli masz pewność, że zadłużenie nie uległo przedawnieniu, a samo istnienie zaległości łatwo udowodnić wszelkimi fakturami, rachunkami, umowami itp. dokumentami, to nie pozostaje nic innego jak przygotować odpowiedni wniosek. Czy wiesz, że przez całą procedurę nie musisz przechodzić samodzielnie? AIF Kancelaria już od wielu lat pomaga wierzycielom w dochodzeniu zaległych płatności. Wyspecjalizowani adwokaci pomogą Ci w założeniu konta online, przygotowania wszystkich formalności i wszczęciu internetowego postępowania windykacyjnego. Co więcej, jeśli z różnych przyczyn okaże się, że odzyskanie należności w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest niemożliwe, przeprowadzą Cię przez tradycyjne rozprawy sądowe, przyjmując skuteczną strategię działania. Skorzystaj z dostępnej konsultacji prawnej i dowiedz się więcej!