Wiadomości

  • 8 lipca 2023
  • 10 lipca 2023
  • wyświetleń: 3798

"Egipskie ciemności" spowijają bielskie skrzyżowania

Mimo iż wraz z nadejściem lata dni są jednymi z najdłuższych w roku, to jednak przez część nocy na skrzyżowaniach w Bielsku-Białej panują ciemności. A to z powodu wyłączania oświetlenia ulicznego. Może to powodować zagrożenia w ruchu drogowym.

Na niebezpieczeństwo, jakie powodować może wyłączenie oświetlenia na bielskich skrzyżowaniach zwróciła uwagę radna Małgorzata Zarębska. Złożyła w Ratuszu interpelację dotyczącą "egipskich ciemności" w Bielsku-Białej i stwarzania zagrożenia na drogach.

- Zwracam się z prośbą o stworzenie rozwiązania przeciwdziałającego wszechogarniającej miasto ciemności po godzinie 24:00, a nawet wcześniej. Rozumiejąc kwestie oszczędności, zwracam uwagę na to, że zaciemniamy przejścia dla pieszych i trudne skrzyżowania (przykład Cygańskiego Lasu przy ulicy Bystrzańskiej i Olszówki). Efektem tego będą, prędzej czy później, wypadki. Potrzebna jest przemyślana metoda, która spowoduje, że nie będziemy wyłączać wszystkiego i wszędzie - zaapelowała przedstawicielka bielszczan.

Jak przypomniał Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej, podjęta przez niego "decyzja o wprowadzeniu przerwy w działaniu oświetlenia ulicznego została podyktowana względami ekonomicznymi, lecz została poprzedzona szczegółowymi analizami sytuacji, jakie mogą wystąpić po wyłączeniu oświetlenia".

- Dla zabezpieczenia pieszych jak i użytkowników pojazdów mechanicznych, podjęto starania, aby newralgiczne przejścia dla pieszych były oświetlone przez całą noc. Dodatkowo wykonano nowe programowanie sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych, aby były czynne w godzinach nocnych (wcześniej działały tylko jako światła pulsacyjne). Rozumiem zaniepokojenie pani radnej, lecz sygnały od mieszkańców jakie docierają do mnie wskazują na duże poparcie takiego rozwiązania, generującego poważne oszczędności. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że zdecydowana większość gmin naszego regionu wprowadziła przerwę nocną w działaniu oświetlenia ulicznego - podkreślił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.