Reklama

Wiadomości

  • 8 lipca 2023
  • wyświetleń: 999

W schronisku dla bezdomnych działa pracownia stolarska

Wiatrak czy drewniane donice zdobią wejście do Schroniska dla Osób Bezdomnych przy ul. Stefanki 7. Stworzyli je podopieczni schroniska w tutejszej pracowni stolarskiej!

W schronisku dla bezdomnych działa pracownia stolarska
Drewniane wiatraki wykonane przez bezdomnych · fot. UM Bielsko-Biała


Schronisko dla Osób Bezdomnych z usługami opiekuńczymi oraz noclegownia znajdują się w Bielsku-Białej przy ul. Stefanki 7. Z końcem czerwca placówkę wizytował prezydent Jarosław Klimaszewski wraz ze swoim zastępcą Adamem Ruśniakiem.

W 2022 w schronisku realizowany był projekt współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pn. Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomny, Edycja 2022 z kwotą dotacji 143.000 zł. Dzięki niemu udało się włączyć mieszkańców w proces adaptacji pomieszczenia piwnicznego na warsztat stolarski.

Mieszkańcy schroniska wykorzystując własne umiejętności i doświadczenie, wykonali prace adaptacyjne - tynkarskie, malarskie, wykończeniowe, porządkowe - przekształcając nieużywane dotąd pomieszczenie piwniczne na dodatkowa przestrzeń do aktywnego spędzania czasu poprzez naukę nowych form pracy, np. prace stolarskie czy artystyczne z wykorzystaniem filcu.

Warsztat stolarski w schronisku dla bezdomnych
Warsztat stolarski w schronisku dla bezdomnych · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


W schronisku przeprowadzane są zajęcia, mające na celu naukę pracy w grupie, poprawę komunikacji, nawiązanie prawidłowych relacji międzyludzkich, poprawę percepcji, poszerzenie wiedzy, złamanie rutyny dnia czy naukę nowych czynności.

Mieszkańcy brali udział w warsztatach: kulinarnych, z arteterapii i terapii zajęciowej, florystycznych, z zakresu zarządzania własnym budżetem rozwijania kreatywności Gotowość do zmian czy komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, stolarskich. Uczestniczyli też w wykładach historycznych oraz zajęciach kulturalnych, wyjściach do kina. Ponadto mieszkańcom zapewniono - poradnictwo psychologiczne, z zakresu terapii uzależnień, prawne. Przygotowano dla nich wyjazd integracyjny do Stowarzyszenia Betlejem w Jaworznie.

To tylko część z różnego rodzaju terapii oraz aktywizacji, jakie są prowadzone po to, aby podopieczni schroniska nabywali nowych umiejętności, które pomogą im odnaleźć się w normalnym świecie.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.