Reklama

Wiadomości

  • 20 czerwca 2023
  • 8 lipca 2023
  • wyświetleń: 7230

[ZDJĘCIA] Festiwal Kultury Słowiańskiej w Parku Włókniarzy!

W sobotę 24 czerwca w Parku Włókniarzy z okazji rozpoczęcia lata zorganizowano Festiwal Kultury Słowiańskiej! Była to pierwsza po rewitalizacji parku publiczna impreza w tym miejscu. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia! 8 lipca odbył się finał tej ciekawej kulturalnej propozycji!

Festiwal Kultury Słowiańskiej w Parku Włókniarzy - 24.06.2023 · fot. Fabian Żakowiecki / bielsko.info


Przez całą sobotę 24 czerwca do godziny 20.00 w Parku Włókniarzy czekała na mieszkańców moc atrakcji, w tym: wioska Bielskiej Drużyny Najemnej Svantevit, Słowiański Taniec Brzucha i gimnastyka słowiańska, rozmowy o pochodzeniu Słowian, stoiska towarzyszące oraz wieczorny koncert zespołu Łysa Góra, a także pochód z wiankami do rzeczki w towarzystwie muzyki zespołu. Impreza rozpoczęła się o godzinie 13.45 występem zespołu Cuda Wianki.

Celem wydarzenia było zapoznanie z kulturą Słowian poprzez stworzenie przestrzeni, która łączy współczesny świat z plemienną wspólnotą wrażliwą na drugiego człowieka, przyrodę, korzenie i tradycję, która przejawia się ciągle w naszych zwyczajach czy zachowaniach.

Finałowe wydarzenie Festiwal Kultury Słowiańskiej Od Jana do Ivana odbyło się 8 lipca o godzinie 18.00 na Rynku. W programie znalazły się warsztaty tworzenia wianków, lalek motanek, origami i malowania. Później Halyna Szewczuk wykonała pieśń kupalską, wystąpi zespół etno Lelia z Krakowa, zobaczyliśmy też taniec świętojański zespołu Mover. Ponownie na scenie pojawiła się Halyna Szewczuk, która wykonała taniec z gaikiem. Uczestnicy wykonywali też świece z naturalnego wosku. Na scenie wystąpił zespół Malwa, zaprezentowany został taniec Mawka, a na zakończenie wystąpiła grupa Od Vinta. Zwieńczeniem wydarzenia był taniec ognia.

Festiwal Kultury Słowiańskiej jest zarazem podsumowaniem dwuletniego projektu Szkoły Asystentów Międzykulturowych w Bielsku-Białej. Był to bardzo intensywny czas promowania i wprowadzania do szkół i przedszkoli w naszym mieście bardzo ważnej funkcji asystenta międzykulturowego.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

Do wspólnego świętowania zaprosili: Szkoła Asystentów Międzykulturowych, Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, Ośrodek Integracji Obcokrajowców myBB, Miasto Bielsko-Biała, Bielskie Centrum Kultury oraz Bielsko-Bialski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.