bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 maja 2023
  • wyświetleń: 1700

Nieudolni kierowcy, trudne skrzyżowanie. Efekt? Kolizje

Z obserwacji bielskiego radnego wynika, że wielu kierowców nie radzi sobie z jednym z bielskich skrzyżowań. Dochodzi do wielu kolizji i niebezpiecznych sytuacji. Rozwiązaniem byłaby budowa ronda.

Reklama

Bielsko-Biała, ul. Warszawska, Rondo Solidarności
Rondo Solidarności w Bielsku-Białej - zdj. archiwwalne · fot. MZD Bielsko-Biała


W sprawie konieczności sporządzenia dokumentacji projektowej ronda w miejsce skrzyżowania ulic Warszawskiej, Kwiatkowskiego i Sarni Stok do władz miasta zwrócił się radny Tomasz Wawak.

- Jest to prawdopodobnie najbardziej kolizyjne miejsce w Bielsku-Białej. Niedawno po wytypowaniu go pośród najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Polsce, Główny Inspektorat Transportu Drogowego zainstalował tam rozbudowany system monitoringu. W rezultacie wyłapywani i karani są kierowcy, przejeżdżający na czerwonym świetle w kilku punktach tej lokalizacji. Miejsce to zostało błędnie nazwane rondem, będąc w rzeczywistości układem paru skrzyżowań - podkreśla przedstawiciel mieszkańdów Bielska-Białej.

Jak zaznacza, "największym problemem dla bezpieczeństwa uczestników ruchu nie jest przejeżdżanie aut na zgaszonej ‘zielonej strzałce’, lecz przejeżdżanie przez sam środek na czerwonym świetle".

- Prowadzi to do zablokowania przejazdu, wymuszania pierwszeństwa i prowokowania stłuczek. Problem od dawna jest znany Miejskiemu Zarządowi Dróg, który w 2019 roku przeprowadził analizę materiału wideo, określając najbardziej kolizyjne relacje. Po kilku miesiącach od zainstalowania kamer GITD i seryjnego wystawiania mandatów, nadal nagminnie powtarzają się sytuacje wjazdu na czerwonym świetle na środek skrzyżowania. Jest to zjawisko masowe, a przejeżdżając w tym miejscu, nie sposób nie natknąć się na taką sytuację - opisuje Wawak.

Dodaje, że "poza raptownością części kierowców i nie znajomością przepisów, przyczyna leży po stronie źle zaprojektowanego układu skrzyżowań, który jest nieczytelny".

- Duża liczba nachodzących na siebie elementów układu drogowego i sygnalizatorów świetlnych oraz duże natężenie ruchu komplikują przejazd przez to miejsce. Problemy, o których piszę nie istniałyby, gdyby w miejsce obecnego rozwiązania, wybudować w tym miejscu rondo. Jest to najmniej kolizyjny rodzaj skrzyżowania, charakteryzujący się czytelnością oznaczeń i płynnością ruchu. W ostatnich latach w Bielsku-Białej wiele tradycyjnych skrzyżowań z powodzeniem dla bezpieczeństwa przebudowano na ronda. Dlatego zwracam się z wnioskiem o przystąpienie do sporządzenia dokumentacji projektowej dla Ronda NSZZ Solidarności Podbeskidzia. W przyszłości w miarę posiadanych środków finansowych i zewnętrznych dofinansowań warto byłoby przystąpić do przebudowy tego miejsca. Byłoby to realne rozwiązanie wieloletnich problemów z ruchem pojazdów w tym miejscu - stwierdził radny.

Pismo w tej sprawie trafiło do bielskiego Ratusza. Do sprawy wrócimy.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.