Wiadomości

  • 11 maja 2023
  • 14 maja 2023
  • wyświetleń: 2969

[FOTO] Wycinka na terenie cennym przyrodniczo. Ratusz wyjaśnia

Trwa kolejna wycinka drzew w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym "Gościnna Dolina" w Bielsku-Białej - informuje Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia Olszówka w mediach społecznościowych. Jak dodaje, prace prowadzone są na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Magistrat jeszcze nie ustosunkował się do tej sprawy.

Wycinka drzew w Dolinie Gościnnej · fot. Facebook / Stowarzyszenie Olszówka


- Nie dość, że sama w sobie wycinka w tym miejscu jest skandaliczna, to wybrano jeden z najgorszych momentów na prowadzenie tego typu prac. Trwa w najlepsze okres lęgowy ptaków. Niektóre gatunki już wychowują pisklęta, inne wysiadują jeszcze jajka w gniazdach. Stres wywołany hałasem oraz przewracającymi się drzewami może doprowadzić do nieudanego lęgu - poinformował w mediach społecznościowych Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia Olszówka.

- Na przykład pliszka górska, która tu występuje na lęgowiska w Polsce wraca w marcu. Lęgi wyprowadza od kwietnia do lipca. Większość par robi to dwa razy. W Dolinie Gościnnej zaobserwowano występowanie wielu innych gatunków ptaków m.in. kowalika, kosa, paszkota, drozda śpiewaka, muchołówki, mysikrólika, strzyżyka oraz kilka gatunków dzięciołów - dodał.

- Gościnna Dolina jest naturalnym tworem natury i jakimś cudem uchowała się między gęstą zabudową miejską. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Olszówka w roku 2006 Rada Miejska ustanowiła tu Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy, którego z czasem powierzchnia zmalała. Stało się tak, bo uwzględniano interes prywatnych osób oraz deweloperów. Mimo ograniczonego we ten sposób obszaru chronionego dalej prowadzi się pozysk drzewa używając do tego różnych urzędniczych wytrychów prawnych - zauważa Zachara.

Jak podkreślił, "mieszkańcy Bielska-Białej kochają to miejsce w stanie dzikim. I każda ingerencja w ten cud natury spotyka się z ostrą reakcją. Drwale z piłami są dla doliny tworem obcym, zagrażającym jej istnieniu! Tak samo jak każda inna sztuczna ingerencja w ten obszar".

Dolina Gościnna to naturalne fragmenty lasu grądowego. W pobliżu gór można spotkać buki, ślad regla dolnego. To teren na północ od osiedla Karpackiego ciągnący się kilkoma jęzorami wzdłuż potoków aż do samego Dębowca. Jest poprzecinana zabudową mieszkaniową oraz wieloma ulicami m.in. Gościnną (od niej nazwa) i Falistą. Obecna wycinka jest prowadzona właśnie pomiędzy tymi ulicami na tyłach Domu Pomocy Samarytanin.

- Dolina Gościnna to jedno z najcenniejszych pod względem przyrodniczym miejsc w Bielsku-Białej. Celem ochrony jest zachowanie terenów leśnych i nieleśnych ze względów krajobrazowych oraz z uwagi na licznie występujące na tym obszarze cenne siedliska przyrodnicze z udziałem chronionych gatunków roślin i zwierząt - podsumował Jacek Zachara.

W czwartek, 11 maja do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych Dariusz Gajny, ogrodnik miejski. - Las Komunalny [w którym zawiera się też część Gościnnej Doliny - przyp. bielsko.info] znajduje się w kilkudziesięciu częściach na terenie całego miasta i posiada całkowitą powierzchnię około 485 ha. Las Komunalny stanowi jedno leśnictwo- Cygański Las, a administracją zajmuje się Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego. Na cały obszar Lasu Komunalnego raz na 10 lat opracowywany jest Uproszczony Plan Urządzenia Lasu (UPUL), który między innymi określa sposób zarządzania lasem na kolejne 10 lat. Aktualny UPUL obowiązuje od 2021 do 2030 roku - zauważył.

- Wycinki drzew prowadzone na terenie Lasu Komunalnego związane są z usuwaniem drzew chorych, suchych, wiatrołomów, szczególnie stwarzających zagrożenie przy ścieżkach czy zabudowaniach. Po ścięciu drewno jest oznaczane i przygotowane do sprzedaży - ponieważ jest to składnik majątku miasta. Przeznaczone do sprzedaży jest również drewno pozyskane z terenu miasta, który nie jest lasem (parki, zieleńce). Różnica jest taka, że na terenach zieleni wycenia się każde drzewo z osobna, a w lesie drewno podlega manipulacji (sortowaniu), mierzeniu i ocechowaniu. Składowane drewno w stosach lub dłużycach przygotowane jest do sprzedaży - więc bardziej „widowiskowo”. Część drewna pozostawiana jest w lesie do naturalnego rozkładu zarówno w postaci lezącej jak i stojącej (drzewa martwe z dziuplami) - dodał Gajny.

Ogrodnik miejski zwróci także uwagę, że na terenie Lasu Komunalnego nie prowadzi się cięć rębnych, nie wycina się zdrowych drzew (cięcia przygodne związane z bezpieczeństwem ludzi i mienia), a sprzedaż drewna zasila budżet gminy ale nie pokrywa kosztów związanych z obsługą i utrzymaniem lasu. Ponadto na omówionym terenie Lasu komunalnego pracują również arboryści, którzy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia redukują drzewo, zamiast przeznaczać do wycinki.

do zadań leśniczego miejskiego należy również sprzątanie lasu, konserwacja i utrzymanie miejsc biwakowych i turystycznych, wykonywanie nowych nasadzeń, pielęgnowanie upraw i młodników, zabezpieczanie sadzonek przed zwierzyną, wykonywanie prac z zakresu melioracji w tym małej retencji, wywieszanie budek dla ptaków i ich czyszczenie, wykonywanie prac z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasów, utrzymywanie dróg leśnych i alejek parkowych,

- Kondycja Lasu Komunalnego to aktualnie prawie 25% drzewostanu który w średnim wieku przekraczającym 100 lat, a w składzie gatunkowym najmłodszych drzewostanów zaczynają zdecydowanie panować gatunki cenne dla tutejszych siedlisk, w 1991 roku stanowiły one 16,5% a w 2020 stanowiły 65,5 % - poinformował Gajny, który przypomniał, aby nie mylić wycinek prowadzonych przez Lasy Państwowe w wycinkami sanitarnymi i przygodnymi Lasu Komunalnego

Własności można sprawdzić na stronach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz - bardziej aktualną mapowo - https://imapa.um.bielsko.pl.

- Dzięki prowadzeniu w Bielsku-Białej zrównoważonej gospodarki leśnej, przez ostatnie 10 lat zasoby leśne systematycznie wzrastają. Zwiększył się udział przeciętnego wieku drzewostanów oraz zasobność drzewostanów w każdej podklasie lub klasie wiekowej. Wcześniejsze wycinki spowodowane były głównie zamieraniem monokultur świerkowych oraz przebudowywaniem składu gatunkowego. W ciągu ostatnich 20 lat udział powierzchni drzewostanu z panującym świerkiem zmalał z 60% do 12.6 % Świerka zastąpił drzewostan mieszany z przewagą buka, modrzewia i jaworu. Aktualnie prawie 25% drzewostanu stanowią drzewostany o średnim wieku przekraczającym 100 lat - podsumował Dariusz Gajny, ogrodnik miejski.

Pełną treść wpisu Dariusza Gajnego na Facebooku można znaleźć w poniższym poście.

Loading...

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.