bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 stycznia 2013
  • wyświetleń: 1411

Mniej dymiących kominów

Dzięki zapoczątkowanemu w 2007 roku programowi ochrony powietrza w Bielsku-Białej zmodernizowano już prawie połowę najstarszych kotłowni węglowych w mieście.

W miejsce wyeksploatowanych urządzeń wstawiono nowoczesne źródła ciepła, najczęściej atestowane kotły węglowe z podajnikiem lub kotły gazowe. Od samego początku operatorem akcji jest Therma - zajmuje się tym na zlecenie Urzędu Miejskiego.

Od 2007 roku za naszym pośrednictwem mieszkańcy miasta wymienili 800 starych kotłów - otrzymali oczywiście do nich dopłaty - stwierdza Józef Niedokos, prezes zarządu bielskiej Thermy. W tym roku chętnych do modernizacji starych kotłowni było około 300 osób - dofinansowanie do kotłów otrzymała połowa z nich, większość z pozostałych - swoje zamiary zrealizuje w 2013 roku.

Z danych Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wynika, że dzięki wyeliminowaniu przestarzałych kotłowni węglowych w powietrzu nie znalazło się prawie 100 ton pyłów, prawie 65 ton SO2 i ponad 5 tys. ton CO2. 

Akcja wymiany starych kotłów węglowych dalej trwa - jest szansa na to, że powietrze w mieście będzie lepsze. Jednak nie można pominąć kwestii starych pieców kaflowych zlokalizowanych w indywidualnych mieszkaniach - takich jest również wiele.

Modernizacje takich instalacji grzewczych są bardzo drogie, jednak Therma co roku podłącza budynki wielorodzinne do swojej sieci.

- Są to przeważnie kamienice lub osiedla domków jednorodzinnych, ale nie są to w skali całego miasta duże inwestycje - stwierdza Józef Niedokos.

adv / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.