bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 stycznia 2013
  • wyświetleń: 3868

Dworzec wykreślony ze szlaku

Dworzec Główny PKP w Bielsku-Białej nie znajduje się już na Szlaku Zabytków Techniki. Obiekt został wykreślony ze szlaku, bowiem nie spełniał podstawowych kryteriów.

dworzec, PKP, główny, pociąg, kolej, tory
Dworzec Główny PKP w Bielsku-Białej zniknął ze Szlaku Zabytków Techniki. · fot. Wiktor Czosnowski / bielsko.info


- Decyzje o zmianie kształtu Szlaku Zabytków Techniki zapadają w wyniku audytów, jakie prowadzi się w obiektach. Takie audyty miały miejsce po koniec 2011 roku i pod koniec 2012 roku. Już podczas pierwszego audytu zgłosiliśmy wiele uwag, jednak właściciel dworca [spółka PKP Nieruchomości - przyp. red] nie był zainteresowany realizacją naszych wskazówek - tłumaczy zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Adam Hajduga.

Brak jakiejkolwiek ekspozycji merytorycznej, a także kiepska infrastruktura turystyczna były głównymi przyczynami wykreślenia dworca z listy obiektów, które znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki. Dodatkowo właściciel dworca nie poczuwał się w żaden sposób do organizacji Industriady - corocznej imprezy w obiektach znajdujących się na szlaku.

Pod koniec 2012 roku na terenie dworca audyt realizował dr hab. Łukasz Gaweł, dyrektor Instytutu Kultury z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To on wydał negatywną rekomendację dla bielskiego dworca.

- Bielski dworzec jest bez wątpienia wyróżniającym się obiektem o efektownej architekturze, znajdującym się w doskonałym stanie. Niestety, w kontekście Szlaku Zabytków Techniki miejsce to nic nie wnosi - nie przygotowano tu żadnej oferty merytorycznej (mimo dowolnej liczby tematów, które mogłyby zostać w ramach takiej ekspozycji omówione). Właściciel miejsca nie wykazuje zainteresowania przynależnością do Szlaku Zabytków - wyjaśnia dr Łukasz Gaweł.

Wkrótce usunięte zostanie oznakowanie dworca kolejowego w Bielsku-Białej jako obiektu "szlakowego".

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.