bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 marca 2023
  • 2 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 18080

Wybudowali za miliony, za miliony rozbierali. Rusza kontrola NIK

Ta budowla, wzniesiona za wiele milionów złotych, mogła stanowić zagrożenie dla mieszkańców regionu. Była rozbierana za niewiele mniejszą kwotę. Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli przyjrzą się sprawie zapory w Wilkowicach.

Reklama

Rozbiórka zapory w Wilkowicach - zdj. archiwalne
Rozbiórka zapory w Wilkowicach - zdj. archiwalne · fot. Przemysław Koperski


O zaporze w Wilkowicach zrobiło się głośno w 2019 roku. W maju wystarczyło kilka deszczowych dni, by zbiornik o pojemności 30 tys. m3 wypełnił się w sposób niekontrolowany, grożąc przerwaniem zapory. Ryzyko katastrofy rozmycia niestabilnej budowli spowodowało konieczność ewakuacji kilkudziesięciu mieszkańców.

Szereg nieprawidłowości związanych z tym obiektem hydrotechnicznym oraz przeprowadzone oceny stanu technicznego i stanu bezpieczeństwa zapory ujawniły, że zbiornik nie może bezpiecznie piętrzyć wody.

Ewakuacja mieszkańców w Wilkowicach. Zbiornik może pęknąć - 23.05.2019 · fot. bielsko.info


Warto przypomnieć, że między innymi z uwagi na potwierdzone przez Ośrodek Technicznej Kontroli Zapór z siedzibą w Katowicach nieprawidłowości, od 2015 roku korpus zapory w Wilkowicach pozostawał w złym stanie technicznym i nie mógł bezpiecznie piętrzyć wody.

Jak opisywaliśmy m.in. w tym artykule, w listopadzie 2021 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach przystąpił do rozbiórki wilkowickiej zapory. Sprawa trafiła do Najwyższej Izby Kontroli, której prezes uznał, że przeprowadzenie kontroli budowy i rozbiórki obiektu jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Zapora Wilkowice
Zapora w Wilkowicach - zdj. archiwalne · fot. Przemysław Koperski


Sprawą rozbiórki zapory zainteresował się jednak m.in. poseł Lewicy Przemysław Koperski. Złożył do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o przeprowadzenie kontroli budowy i rozbiórki obiektu.

- Na posiedzeniu Komisji ds Kontroli Państwowej Prezes NIK przekazał informację o przyjęciu do kontroli zgłoszonej przeze mnie sprawy zbudowanej w 2013 roku za 7 mln zł , a obecnie rozbieranej za 5,5 mln zł zapory wodnej w Wilkowicach. Wnosiłem o kontrolę NIK ponieważ podejście prokuratury w sprawie jest zaskakujące - postępowanie zostało umorzone ze względu na brak winnych - poinformował.

Dopiero teraz nadeszła odpowiedź NIK na wniosek posła "o przeprowadzenie kontroli dotyczącej budowy, a następnie likwidacji zapory wodnej w Gminie Wilkowice":

"Najwyższa Izba Kontroli po dokonaniu pogłębionej analizy opisanego przedsięwzięcia, przygotowała i rozpoczęła badanie wybranych zagadnień związanych z funkcjonowaniem zapory wodnej w Wilkowicach w ramach kontroli pt. Budowa, działanie i likwidacja zapory wodnej w Gminie Wilkowice w województwie śląskim" - czytamy w piśmie podpisanym przez Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.