Wiadomości

  • 25 stycznia 2023
  • 29 stycznia 2023
  • wyświetleń: 6272

[FOTO] Wyrządzili szkodę na 32 mln zł. Przed sądem stanie 18 osób

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej poinformowała o postawieniu aktu oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzeniem do obrotu w 2018 roku na terenie Polski, Litwy, Węgier i Słowacji towarów znanych marek oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi. Ich łączna wartość to 32,8 mln zł.

Rozbito grupę przestępczą, która sprowadzała z Turcji podrobioną odzież · fot. Straż Graniczna


Jak poinformowała Agnieszka Michulec, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej 20 grudnia 2022 roku w Prokuraturze Okręgowej w Bielsku-Białej zostało zakończone śledztwo prowadzone w sprawie uzasadnionego podejrzenia wprowadzenia do obrotu w 2018 roku na terenie Polski, Litwy, Węgier i Słowacji towarów znacznej wartości, oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi.

Michulec dodała, że podrobiono produkty firm Hugo Boss Trade Markt Management GmbH&Co. KG, Burberry Limited, Calvin Klein Trademarkt Trust, Chanel SARL, Dolce&Gabbana Trademarks S.r.l., Diesel, S.P.A., Guccio Gucci S.p.A., Michael Kors International GmbH, Moncler SPA, Philipp Patrick Hannes Plein, Polo Ralph Laurent Corporation, Tommy Hilfiger Licensing Inc, Giana Versace S.p.A., Yves Saint Laurent, Louis Vuitton, Armani, Lacoste, Velentino, Levi’s, New Balance, Adidas, Guess, Kenzo, Balenciaga, Nike, Givenchy, Prada, MCM, Feragamo, Supreme, Bayern, Chloe, Louboutin, Converse, Volkswagen, Red Bull, Honda, Harley Davidson, Henry Lloyd, Dsquared, Puma, BMW, Hermes, Moschino, FC Schalke, Borussia Dortmund.

Liczącym 580 stron aktem oskarżenia, skierowanym do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej objęto 18 osób, którym prokurator zarzucił popełnienie łącznie 45 przestępstw. Oskarżeni odpowiedzą za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą lub udział w tej grupie oraz czerpanie korzyści z popełnienia przestępstw z art. 305 ust. 3 ustawy z 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej. Z tej grupy, 13 oskarżonych złożyło wnioski o dobrowolne poddania się karze, które będą rozpoznane przez Sąd.

W śledztwie prowadzonym z udziałem Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej prokurator ustalił, że grupa przestępcza zajmowała się organizowaniem i przewożeniem podrobionych towarów z terenu Turcji do Polski, z częściowym rozładunkiem towaru na terenie Słowacji. Przedmioty z podrabianymi znakami towarowymi, w tym wyroby odzieżowe i galanteryjne, były w trakcie transportu ukrywane pośród towarów odzieżowych firm tureckich, które nie były objęte ochroną własności przemysłowej.

Towar przemycony na teren kraju przy użyciu samochodów typu TIR, był następnie rozprowadzany przez odbiorców i klientów zorganizowanych w grupie przestępczej, za pomocą sieci sklepów oraz za pośrednictwem sprzedaży internetowej. Część towarów była przez organizatorów i zarządzających grupą przestępczą, transportowana do odbiorców na Słowacji i Litwie.

Działalność grupy przestępczej była realizowana na dużą skalę, a szacowana wartość szkody wyrządzonej tym przestępstwem została określona na 32 886 819,00 zł.

- Jedynie część oskarżonych przyznała się do stawianych im zarzutów. Wobec części osób oskarżonych w tej sprawie, nadal stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Prócz tego wobec osób kierujących grupą przestępczą oraz wobec części uczestników tej grupy, prokurator zastosował zabezpieczania majątkowe na ruchomościach w postaci środków płatniczych, jachtu i samochodów - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Oskarżonym, którym zarzucono założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, członkom grupy kara od 6 miesięcy do 7,5 roku pozbawienia wolności, zaś pozostałym oskarżonym w tej sprawie grozi kara od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.