Wiadomości

  • 24 stycznia 2023
  • 29 stycznia 2023
  • wyświetleń: 4666

Zmiotła go lawina. Najpierw leczenie, potem droga rehabilitacja

Mateusz Katana "Tusiek" z Bielska-Białej przechodzi leczenie i rehabilitację po tym, jak uległ wypadkowi podczas jazdy na nartach - w strefie freeraide’owej Chopok na Słowacji zabrała go lawina.

Mateusz Katana
Mateusz Katana · fot. archiwum prywatne


Dzięki plecakowi lawinowemu i przyjacielowi udało się go uratować z lawiniska i helikopterem przetransportować bezpośrednio na oddział intensywnej terapii szpitala w Bańskiej Bystrzycy. Na miejscu zdiagnozowano u niego ponad 20 złamań, w tym liczne złamania kręgosłupa, miednicy, żeber i łopatki. Dodatkowo ma zapadnięte płuco i uszkodzoną śledzionę.

Mateusz Katana
Mateusz Katana · fot. archiwum prywatne


Na szczęście rdzeń kręgowy nie uległ przerwaniu i pan Mateusz ma czucie w rękach i nogach. Aktualnie jest po dwóch, kluczowych dla jego zdrowia operacjach: korpektomii szyjnej (implant trzonu kręgosłupa szyjnego) i zespoleniu pogruchotanej miednicy. Po 10 dniach został przeniesiony z oddziału intensywnej terapii na oddział traumatologii, gdzie czeka go kolejna operacja kręgosłupa - odcinka piersiowego. Kiedy będzie to możliwe, czeka go transport do polskiego szpitala, w celu dalszego leczenia.

Mateusz Katana
Mateusz Katana · fot. archiwum prywatne


Mateusz Katana jest wspaniałym mężem i ojcem dwójki dzieci - czteroletniej Kali i rocznego Benka, z którymi uwielbia spędzać aktywnie wolny czas.

Mateusz Katana
Mateusz Katana · fot. archiwum prywatne


Od dziecka każdą wolną chwilę spędzał w górach, szkoląc, prowadząc treningi i jeżdżąc na nartach i rowerze. Pasję udało się połączyć z pracą zawodową, w której Mateusz zajmuje się budową górskich tras rowerowych. Niestety w najbliższym czasie nie będzie mógł spędzać z dzieciakami czasu w górach, szkolić ani budować. Nie wiadomo, jak długo to potrwa, dlatego tak ważna jest szybka i profesjonalna rehabilitacja.

Mateusz Katana
Mateusz Katana · fot. archiwum prywatne


Rodzina zbiera środki na dalsze leczenie i rehabilitację Mateusza. Celem jest postawienie mężczyzny na nogi i doprowadzenie go do sprawności sprzed wypadku - tak, aby jak najszybciej wrócił do swojej rodziny, pracy i swoich pasji. Poza kosztami rehabilitacji potrzebuje specjalistycznego sprzętu medycznego i leków.

Pana Mateusza można wesprzeć poprzez serwis zrzutka.pl:

ar / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.