bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 grudnia 2012
  • wyświetleń: 1897

Wąskie gardło bielskiej obwodnicy

Wschodnia obwodnica Bielska-Białej miała ułatwić życie kierowcom. Tymczasem w godzinach szczytu na węźle z ul. Żywiecką auta stoją w długich korkach.

obwodnica Bielska, s69
Droga S69 · fot. UM Bielsko-Biała


Wybudowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obwodnica kosztowała ponad 1,2 miliarda złotych. Planowano ją od kilku dziesięcioleci, a od jesieni zeszłego roku wreszcie jeżdżą nią samochody. W zamyśle dwupasmowa trasa miała umożliwić kierowcom omijanie Bielska-Białej i uwolnić centrum od korków. I faktycznie - jeśli wjedziemy na nią na obrzeżach miasta, to unikniemy zatłoczonych dróg w śródmieściu.

Niestety, nie wszystko wygląda tak różowo. Obwodnica kończy się w bielskiej dzielnicy Mikuszowice i tam trzeba z niej zjechać, bo dalsza droga ekspresowa S69 do Żywca wciąż jest w budowie. Wiele samochodów opuszcza ją więc na węźle z ul. Żywiecką, aby tą zwykłą drogą krajową jechać dalej w kierunku Żywca. Ruchem steruje tu sygnalizacja świetlna, a auta nie są w stanie płynnie zjechać z obwodnicy, więc w godzinach szczytu przy zjeździe tworzą się korki. - Im więcej samochodów korzysta z obwodnicy, tym korki są dłuższe - denerwują się kierowcy.

Jest też druga strona medalu. Światła, które umożliwiają zjechanie kierowcom z obwodnicy, blokują ruch na ul. Żywieckiej, która od lat jest bardzo zatłoczona.

Wojciech Waluś, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, mówi, że zawsze są problemy w "wąskich gardłach" jak to, gdzie duża liczba samochodów musi zjechać z szerokiej, dwupasmowej trasy na zwykłą, jednopasmową drogę. - Sytuacja powinna się poprawić, gdy cała droga ekspresowa do Żywca będzie gotowa. Wtedy z pewnością znacznie mniej aut będzie tu zjeżdżać - mówi Waluś. Wyjaśnia, że w takiej sytuacji sygnalizacja akomodacyjna, która dostosowuje się do natężenia ruchu, będzie też szybciej przepuszczać pojazdy jadące ul. Żywiecką. MZD będzie też pytać Generalną Dyrekcję, czy weryfikowała parametry sygnalizacji po oddaniu obwodnicy do użytkowania.

GDDKiA zapowiedziała niedawno, że cała droga ekspresowa S69 do Żywca ma być gotowa na wiosnę.

new / bielsko.info, źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.