Wiadomości

  • 10 stycznia 2023
  • 15 stycznia 2023
  • wyświetleń: 33089

Wilki w bielskiej Straconce i Lipniku. Apel o spokój ale i ostrożność!

Na przestrzeni ostatnich miesięcy potwierdziło się stałe bytowanie wilczej watahy w rejonie lasów bielskiej Straconki, Lipnika czy lasów na zboczach Łysej Góry. Te doniesienia potwierdził nam Jarosław Gajda, Leśniczy leśnictwa Straconka. W rozmowie z portalem zaleca ostrożność, ale jednocześnie uspokaja mieszkańców. Te drapieżniki nie są takie straszne, jak się większości ludzi wydaje.

Wilki w bielskiej Straconce i Lipniku
Wataha wilków uchwycona przez fotopułapkę w rejonie ul. Leśnej na granicy Straconki i Lipnika. Styczeń 2023 · fot. arch. prywatne myśliwego


Na chwilę obecną nie ma powodów do większego niepokoju, a już na pewno nie do paniki. Wataha składająca się z czterech osobników bytuje we wschodnio-południowej części lasów graniczących z miastem. Mowa tutaj o lasach rozciągających się od Wilkowic, poprzez bielskie dzielnice: Mikuszowice, Straconkę do Lipnika (włącznie ze zboczami Łysej Góry, Magurki Wilkowickiej, przeł. Przegibek, Gaików i Hrobaczej Łąki). To tereny uczęszczane przez turystów. Czy jest się czego bać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i każdy powinien mieć realną świadomość potencjalnych zagrożeń.

To drapieżniki, w naszym ekosystemie bez naturalnych wrogów.

Wilki żywią się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi (jelenie i sarny), rzadziej dzikami. Nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy padliną. Przy braku pożywienia lub trudnościach z jego zdobyciem (a także w okresie wychowywania młodych), zdarza im się atakować zwierzęta hodowlane. Dorosły osobnik zjada w ciągu doby nawet do 5kg mięsa, więc łatwo policzyć, że wataha składająca się z czterech wilków będzie potrzebować dziennie około 15-20kg świeżego mięsa.

Przypadki ataku wilka na człowieka są bardzo dużą rzadkością, czego niestety nie można powiedzieć o atakach na domowe psy. Na ten moment leśnicy nie odnotowali, by wataha zapuszczała się bezpośrednio w tereny zamieszkałe, ale zwierzęta były już widziane w bliskim sąsiedztwie zabudowań na granicy Lipnika i Straconki. Wilki najbardziej aktywne są w nocy, dlatego należy w miarę możliwości unikać samotnych nocnych spacerów.

Właściciele psów powinni mieć świadomość, że duże osobniki potrafią wysoko skakać i dobrze się podkopywać. Ogrodzenie jeśli ma być skuteczne powinno być wysokie (znacznie powyżej 2m), wytrzymałe i zagłębione na około 1m w ziemię. Wybierając się z psem na spacery kategorycznie nie należy go spuszczać ze smyczy. Spacerując po lasach z psem warto mieć ze sobą gaz pieprzowy i świadomość tego, że wilk tak naprawdę nie jest naszym wrogiem i nie czyha za rogiem żeby nas zjeść. Taki właśnie obraz wilków jest powielany w wielu przekazach medialnych, a jest obrazem fałszywym. Trzeba mieć jednak także świadomość, że od każdej reguły bywają wyjątki i to przed nimi ostrzegają leśnicy.

Loading...


W rzeczywistości to bardzo płochliwe zwierzęta i jest małe prawdopodobieństwo żeby człowiek mógł zobaczyć wilka, a tym bardziej stanąć z nim oko w oko w niewielkiej odległości. Wataha będzie unikać konfrontacji z człowiekiem, a wytężone zmysły węchu oraz słuchu i wzroku pozwolą wilkom zawczasu zejść nam z drogi. Wilki są bardzo inteligentne i jednocześnie ciekawskie - mogą przyglądać się ludziom i pojazdom, ale robią to zazwyczaj w dużej odległości od potencjalnego dla nich zagrożenia.

Co jeśli dojdzie do mało prawdopodobnej, ale możliwej konfrontacji człowieka z wilkiem?

  • Jeśli zwierzę nie reaguje i podchodzi do Ciebie, spróbuj go odstraszyć.

  • Wycofaj się spokojnie, nie biegnij. Możesz przyspieszyć kroku dopiero mając pewność, że zwierzę jest daleko i przestało się Tobą interesować.

  • Jeśli masz taką możliwość - zrób wilkowi zdjęcie (pomoże ono w pracy leśnikom).

  • Zawiadom o zdarzeniu lokalnego leśniczego.


Wilczy trop
Wilczy trop · fot. Kazimierz Nóżka / Nadleśnictwo Baligród, Lasy Pańs


Stałe bytowanie wilków w naszych okolicach ma jeszcze jeden aspekt. Zwierzęta będące naturalnym pożywieniem dla tych czworonożnych drapieżników, będą zmieniać swoje przyzwyczajenia. Już można zauważyć, że jeleniowate bez skrępowania wchodzą na tereny gęsto zaludnione. Kopytne doskonale zdają sobie sprawę, że mniejszym zagrożeniem dla nich jest człowiek, niż wataha grasująca po lasach. Takie migracje zwierzyny mogą być niebezpieczne dla kierowców.

Wilki objęte są w Polsce ochroną ścisłą. Drapieżniki te odgrywają pozytywną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach. Zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników, bez odpowiedniego zezwolenia. Nierespektowanie przepisów jest zagrożone karą do 5 lat więzienia!

Więcej na temat tych zwierząt można dowiedzieć się na stronie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

sid / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.