Wiadomości

  • 10 stycznia 2023
  • wyświetleń: 2077

Herb na elewacji do przeróbki? Propozycja Stowarzyszenia Olszówka

W 300. rocznicę powstania miasta Białej Stowarzyszenie Olszówka rozpoczęło dyskusję na temat kolorystyki herbu Białej, który pojawił się niedawno na wyremontowanym budynku dawnego ratusza miejskiego.

herb
Po lewej herb istniejący, po prawej propozycja Stowarzyszenia Olszówka · fot. Stowarzyszenie Olszówka


W grudniu informowaliśmy o zakończeniu remontu narożnej kamienicy przy ul. Ratuszowej i 11 Listopada - budynku, który był w przeszłości siedzibą władz miejskich. Symbolicznym zakończeniem prac było zawieszenie na zwieńczeniu attyki herbu Białej. Herb wzorowany jest na zachowanym eksponacie z papieru firmowego miejskiej Komunalnej Kasy Oszczędności z 1915 roku.

Nie wszystkim taka forma herbu się podoba. Stowarzyszenie Olszówka w 300. rocznicę powstania miasta Białej rozpoczęło dyskusję na temat kolorystyki herbu Białej, który pojawił się niedawno na wyremontowanym budynku dawnego ratusza miejskiego.

- Chcemy upomnieć się o zamianę kolorystyki herbu umieszczonego na świeżo wyremontowanym budynku dawnego ratusza Białej. Co prawda w obecnej jego odsłonie jest spójna graficznie z resztą budynku, niemniej jej nawiązanie do herbu Białej z papieru firmowego miejskiej Komunalnej Kasy Oszczędności z roku 1914, który jest monochromatyczny, czyli jednokolorowy, według nas nie oddaje jego ducha. Dlatego przypominamy, że godło Białej ma zielone tło z umieszczonymi na nim czerwonymi różami. Najstarszą jego znaną wersją barwną jest kartusz herbowy z XVIII wieku - poinformowało stowarzyszenie na swojej stronie na Facebooku.

Stowarzyszanie Olszówka pozwoliło sobie na małą przeróbkę graficzną współczesnego zdjęcia dawnego ratusza przy placu Wojska Polskiego.

- Chcemy pokazać, że nie ma co się bać oryginalnych kolorów. Herb na dawnym ratuszu jest mały i zielono-czerwona kolorystyka na pewno nie będzie nad nim dominować, a z pewnością bardziej nawiąże do jego opisu w dokumencie lokacyjnym z dnia 09.01.1723 r - pole herbowe było zielone, a róże w całości czerwone. Zresztą tak jak współcześnie. Mamy przekonanie, że na pewno ożywi kolorystykę budynku i pozwoli na wyeksponowanie herbu, czyli najważniejszego atrybutu dawnego samodzielnego miasta Biała - dodaje stowarzyszenie.

A co Wy myślicie o ewentualnej zmianie kolorystyki herbu na budynku dawnego ratusza w Białej?

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.