Wiadomości

  • 11 stycznia 2023
  • 14 stycznia 2023
  • wyświetleń: 4828

Trudności z dojazdem koleją do Katowic. Winna modernizacja węzła

Nie dość, że podróż trwa długo, to jeszcze zdarzają się opóźnienia. Mieszkańcy Bielska-Białej utyskują na organizację połączeń kolejowych z miasta do Katowic.

kolej, koleje śląskie, linia kolejowa, zabrzeg, czechowice
Pociągi linii S5 Kolei Śląskich jadące objazdem przez linię kolejową nr 93 · fot. wpk / bielsko.info


W sprawie modernizacji linii kolejowej na odcinku Bielsko-Biała - Katowice w Ministerstwie Infrastruktury interwencję podjął poseł Mirosław Suchoń.

- Do biura poselskiego zgłaszają się mieszkańcy mojego regionu, którzy na skutek opóźnień i wydłużonego czasu podróży w połączeniu kolejowym na odcinku Bielsko-Biała - Katowice, mają problem w organizacji dnia codziennego - podkreślił parlamentarzysta.

Jak zauważył, "wydłużony czas podróży i systematyczne opóźnienia pociągów przekraczające pół godziny sprawiają, że podróż z Bielska-Białej do Katowic trwa nawet ponad dwie godziny. Problem dotyczy zwłaszcza Kolei Śląskich, które największe opóźnienia notują w godzinach porannych i popołudniowych".

Przebudowa stacji Goczałkowice-Zdrój - to jeden z elementów modernizacji czechowickiego węzła kolejowego
Przebudowa stacji Goczałkowice-Zdrój - to jeden z elementów modernizacji czechowickiego węzła kolejowego · fot. PKP PLK


- Długi czas podróży oraz częste opóźnienia nie pozwalają na punktualne dotarcie do pracy, szkoły, urzędów czy lekarza, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Modernizacja linii kolejowej na przedmiotowym odcinku jest niezbędna, ponieważ korzystają z niego codziennie tysiące mieszkańców południowego regionu Polski - podkreślił poseł, który jednocześnie do ministra infrastruktury wystosował kilka pytań:

"Czy ministerstwo zna problem utrudnień w połączeniu kolejowym, na odcinku Bielsko-Biała - Katowice?; Kiedy ministerstwo planuje zakończenie modernizacji ww. odcinka linii kolejowej tak, aby połączenia kolejowe odbywały się zgodnie z rozkładem jazdy?"

Parlamentarzysta chciałby się także dowiedzieć, "jaka jest docelowa liczba dalekobieżnych połączeń kolejowych, które będą realizowane ze stacji Bielsko-Biała Główna po zakończeniu remontu?".

Do tematu wrócimy gdy resort wystosuje odpowiedź na tę poselską interwencję.

Nowe tory w rejonie czechowickiej Ochodzy - tutaj pociągi Kolei Sląskich i PKP Intercity zmieniają kierunek jazdy
Wyremontowane tory w rejonie czechowickiej Ochodzy - tutaj pociągi Kolei Sląskich i PKP Intercity zmieniają kierunek jazdy · fot. PKP PLK


Warto dodać, że według informacji portalu czecho.pl objazd pociągów przez czechowicką Ochodzę będzie obowiązywał do maja. Wcześniej zapowiadano, że składy Kolei Śląskich linii S5 i PKP Intercity powrócą na "starą" trasę w marcu.

- Układany jest też nowy tor między Goczałkowicami a Czechowicami wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami sterowania ruchem. Konieczne jest wykonanie dodatkowych robót, a więc wybudowanie nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Legionów, który zastąpi wyeksploatowany obiekt. W związku ze zwiększonym zakresem zadania termin zakończenia prac ulegnie przesunięciu na koniec kwietnia. Otwarcie szlaku Pszczyna - Most Wisła - Czechowice-Dziedzice byłoby możliwe w maju 2023 roku - przekazała portalowi czecho.pl Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Więcej w artykule "Do kiedy objazd pociągów przez Ochodzę? Kolejne opóźnienie".

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.