Wiadomości

  • 4 stycznia 2023
  • 3 lutego 2023
  • wyświetleń: 10034

Zdecydowano o likwidacji przedszkola. Gdzie trafią dzieci?

Rada Miejska w Bielsku-Białej zdecydowała o likwidacji Przedszkola nr 9 przy ul. Orzeszkowej w Bielsku-Białej, do którego uczęszcza obecnie 75 dzieci. Powodem jest zły stan techniczny budynku.

Przedszkole nr 9 w Bielsku-Białej
Przedszkole nr 9 w Bielsku-Białej · fot. Zasoby Facebooka


Uchwałę w sprawie likwidacji placówki radni podjęli podczas sesji w czwartek 2 lutego. Przedszkole przy ul. Orzeszkowej 7 zostanie zlikwidowane z dniem 31 sierpnia 2023 roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu, przedszkole trzyoddziałowe nr 9 mieści się w budynku wzniesionym w 1930 roku. Jest on własnością Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Główną przesłanką uzasadniającą likwidację przedszkola jest zły stan techniczny ponad 90-letniego budynku, brak możliwości dostosowania go do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych oraz BHP. Budynek stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa przebywających w nim dzieci. Nie ma wyjścia ewakuacyjnego oraz oświetlenia ewakuacyjnego. Nieczynne są hydranty. Pomiędzy piętrami funkcjonują schody bez tzw. spocznika, kręte i zwężane.

Ponieważ budynek nie jest własnością gminy Bielsko-Biała, nie ma możliwości dokonywania w nim żadnych większych prac remontowych, a bieżące naprawy i remonty nie są już wystarczające. Straż pożarna również wydała zalecenia, których gmina nie jest w stanie zrealizować.

Rada Miasta podkreśla w dokumencie, że likwidacja przedszkola nr 9 nie zakłóci funkcjonowania opieki przedszkolnej w mieście, pozwoli zaś na racjonalne wydatkowanie finansów publicznych na funkcjonowanie oświaty. Gmina zapewni wychowankom kontynuację wychowania przedszkolnego, w tym rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w pobliskim Przedszkolu nr 30 w Bielsku-Białej przy ul. Karpackiej 115, gdzie po przebudowie istniejącego budynku, gmina uruchomi nowe oddziały przedszkolne, co zabezpieczy potrzeby mieszkańców tej części miasta w zakresie liczby miejsc oraz w wybranych przedszkolach w pobliżu dotychczasowej lokalizacji.

Przedszkole nr 30 w Kamienicy oddalone jest o około kilometr od placówki nr 9. Rozbudowany obiekt będzie oddany do użytku 1 września. W pobliżu dostępnych jest też 6 innych przedszkoli. Jak podkreślono podczas sesji Rady Miejskiej, wszystkie dzieci z likwidowanej placówki będą miały zapewnione miejsca.

Nauczyciele pracujący w placówce przy Orzeszkowej oraz pracownicy administracji i obsługi będą mieć zapewnione miejsca pracy w innych placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest gmina miasta Bielsko-Biała.

Jak zaznaczono, 13 spośród 75 obecnie uczęszczających do placówki dzieci od września 2023 roku rozpocznie naukę w kole podstawowej.

Za likwidacją przedszkola głosowało 16 radnych. Nikt nie był przeciwny. 7 radnych wstrzymało się od głosu - byli to: Janusz Buzek, Andrzej Gacek, Marcin Litwin, Edward Kołek, Konrad Łoś, Piotr Ryszka, Barbara Waluś.

ar / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.