bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 grudnia 2022
  • 18 grudnia 2022
  • wyświetleń: 920

75 lat bielskiego oddziału Stowarzyszenia Włókienników Polskich

Bielski oddział Stowarzyszenia Włókienników Polskich obchodził 75 lat swojej działalności. Uroczystość jubileuszowa połączona ze spotkaniem świąteczno-noworocznym odbyła się 13 grudnia w budynku Naczelnej Organizacji Technicznej w Bielsku-Białej.

Reklama

Obchody jubileuszu 75-lecia Stowarzyszenia Włókienników Polskich - 13.12.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Ze względu na pandemię obchody 75-lecia przełożono o rok, zorganizowano je w 76. roku działalności stowarzyszenia. Na uroczystość przybyło liczne grono gości z kraju i regionu. Samorząd Bielska-Białej reprezentował zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, który przekazał specjalny list od prezydenta Jarosława Klimaszewskiego.

- W związku z (…) jubileuszem 75-lecia bielskiego oddziału Stowarzyszenia Włókienników Polskich chciałbym przekazać na ręce Pana Prezesa serdeczne gratulacje i słowa najwyższego uznania dla Państwa dotychczasowej działalności. Trudno przecenić zasługi, jakie położyliście Państwo w ciągu minionych lat dla rozwoju przemysłu włókienniczego, który swego czasu stanowił o sile lokalnej gospodarki. Stowarzyszenie nie tylko zasilało rodzime zakłady w profesjonale kadry inżynieryjno-techniczne, ale miało też ważny udział w racjonalizacji i doskonaleniu procesów technologicznych - napisał w jubileuszowej nocie prezydent Jarosław Klimaszewski.

- Dziś Stowarzyszenie ma już zupełnie inne cele i zadania niż kiedyś. Poza propagowaniem wiedzy o historii i tradycji bielskiego włókiennictwa koncentruje się na działalności doradczej, głównie w zakresie produkcji i przetwarzania tekstyliów oraz wyrobów skórzanych. Podejmuje również działania na rzecz konsolidacji przedsiębiorstw związanych z przemysłem lekkim - dodał samorządowiec.

- Mam nadzieję, że kolejne lata działalności Stowarzyszenia będą równie udane i owocne jak mijające właśnie 75-lecie. Wierzę, że nadal z tak wielkim zaangażowaniem jak do tej pory będziecie Państwo realizować swoje statutowe cele - podkreślił prezydent Klimaszewski.

W części oficjalnej spotkania przewodniczący bielskiego oddziału SWP Tadeusz Graczyk przypomniał historię stowarzyszenia.

- 12 kwietnia 1946 r. z inicjatywy Karola Habli i Edwarda Pieczory w pomieszczeniach Zjednoczenia Przemysłu Wełnianego Południe przy ul. Inwalidów 2 spotkało się ok. 80 włókienników. Na tym spotkaniu powołano pierwszy w Bielsku Oddział Stowarzyszenia Inżynier i Techników Przemysłu Włókienniczego. Wśród założycieli stowarzyszenia byli prof. Leon Unicki, Franciszek Dobija, Emil Krupnik, Jan Byrski, Henryk Bogacki, Fryderyk Hallala, Leon Łaciak, Alfred Michalik, Henryk Bogacki, Stanisław Jędrzejko, Teofil Szpunar, Bronisław Gałuch, a także Adolf Elsner, Mieczysław Gajda, Zbigniew Łoza i inni. W tym czasie oddział, mający siedzibę w budynku Zjednoczenia Przemysłu Wełnianego w Bielsku, był stosunkowo liczny, zaraz na początku zrzeszał 88 członków. Większość z nich stanowili absolwenci Bielskiej Wyższej Szkoły Przemysłowej zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych w zakładach włókienniczych - mówił przewodniczący Tadeusz Graczyk.

W początkowym okresie głównym zadaniem zarządu oddziału było zasilenie przemysłu włókienniczego kadrą techniczną i szkolenie techników na mistrzów. W latach 1948-1950 zajmowano się zagadnieniami racjonalnej gospodarki, technologii, organizacji i ekonomii. Powołano Komisję Naukowo- Techniczną pod przewodnictwem prof. Leona Unickiego. Zajmowała się ona opracowywaniem planów postępu technicznego, opiniowaniem wniosków racjonalizatorskich i udzielała pomocy w ich realizacji.

Niewiele osób pamięta, że to z inicjatywy członków oddziału SWP w roku 1950 powstała w Bielsku- Białej Wieczorowa Szkoła Inżynierska, która do roku 1958 kształciła inżynierów dla przemysłu włókienniczego regionu Podbeskidzia. Szkołę ukończyło 251 absolwentów, w tym 163 włókienników.

Po tej lekcji historii wiceprzewodnicząca oddziału Stowarzyszenia Włókienników Polskich Elżbieta Targosz-Wrona opowiedziała os sposobach, w jaki przemysł włókienniczy został upamiętniony w różnych muzeach w Europie. Zapowiedziała, że stowarzyszenie będzie czyniło starania, aby powstało w Bielsku-Białej coś na kształt Centrum Nauki Kopernik.

- U nas przyjęłoby to nazwę Centrum Nauki, gdyż Bielsko-Biała zawsze słynęło włókiennictwem - stwierdziła wiceprzewodnicząca Elżbieta Targosz-Wrona.

Stowarzyszenie Włókienników Polskich Oddział Bielsko-Białej dzisiaj zajmuje się miedzy innymi promowaniem rozwoju nauki i techniki w dziedzinie włókiennictwa, prezentowaniem stanowisk dotyczących zagadnień związanych z włókiennictwem czy też działaniami na rzecz przemysłu, ochrony środowiska naturalnego i przedsięwzięć innowacyjno-wdrożeniowych, w tym energetycznych.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.