bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 grudnia 2022
  • 16 grudnia 2022
  • wyświetleń: 9180

[FOTO] Ponowny pożar w silosie. Trudna akcja przy ul. Wapienickiej

W czwartek, 15 grudnia około godziny 5.15 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze w silosie z trocinami na terenie jednego z zakładów przy ul. Wapienickiej w Bielsku-Białej. Przypomnijmy, do takiego samego zdarzenia doszło w tym samym miejscu w nocy z wtorku na środę.

Reklama

Interwencja straży pożarnej przy ul.Wapienickiej w Bielsku-Białej - 15.12.2022
Interwencja straży pożarnej przy ul.Wapienickiej w Bielsku-Białej - 15.12.2022 · fot. sid


Jak przekazała portalowi bielsko.info mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej, w silosie doszło do powtórnego zapalenia się trocin. W zbiorniku przechowywanych jest około 400 m3 surowca. Na miejscu trwa jego gaszenie i przelewanie, na miejsce jedzie także specjalna grupa operacyjna.

Interwencja straży pożarnej przy ul. Wapienickiej w Bielsku-Białej - 15.12.2022 · fot. OSP Bielsko-Biała Kamienica; KM PSP Bielsko-Biała


Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Czwartkowe działania na miejscu zdarzenia zakończono o godzinie 14.44. na miejscu działały liczne zastępy straży pożarnej, m.in. z bielskich JRG1 i JRG2, a także KW PSP w Katowicach, OSP Kamienica, OSP Komorowice Śląskie, OSP Komorowice Krakowskie oraz OSP Mazańcowice.

To już drugi pożar w tym miejscuPrzypomnijmy, do takiego samego pożaru w tym miejscu doszło we wtorek, 13 grudnia. Zgłoszenie o zdarzeniu strażacy otrzymali o godzinie 21.49, a akcja trwała aż 5 godzin i 44 minuty.

Interwencja straży pożarnej przy ul.Wapienickiej w Bielsku-Białej - 13.12.2022
Interwencja straży pożarnej przy ul.Wapienickiej w Bielsku-Białej - 13.12.2022 · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Jak informowała w środę mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, zastępy zostały zadysponowane do zadymienia wydobywającego się z silosu z trocinami. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, w rozpoznaniu stwierdzono zadymienie z otworu serwisowego w silosie. Wygaszono piece, które zasilano trocinami z silosu, rozłączono urządzenia i odłączono prąd w celu zapewnienia bezpieczeństwa ratowników. Poprzez okno rewizyjne dostrzeżono tlące się trociny. Sukcesywnie je przelewano i wyciągano na zewnątrz.

- Po 3 godzinach działań w trudnych warunkach, polegających na wydobywaniu trocin poprzez kielich podawczy, podjęto decyzję o uruchomieniu przez obsługę wyciągu ślimakowego, w celu opróżnienia części zawartości silosu. Nadal wydobywano tlące się trociny poprzez kielich, na zmianę z wydobywaniem ich z okna rewizyjnego przy użyciu maszynerii silosu - dodaje przedstawicielka bielskich strażaków.

Interwencja straży pożarnej przy ul.Wapienickiej w Bielsku-Białej - 13.12.2022
Interwencja straży pożarnej przy ul.Wapienickiej w Bielsku-Białej - 13.12.2022 · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Po kilku godzinach dotarto to suchych trocin. Oczyszczono wyciąg ślimakowy i przelano trociny roztworem środka pianotwórczego. Z silosu wydobyto około 20 m3 tlących się trocin. Wydobyte trociny składowano w pobliżu budynku, przelewano i zasypywano śniegiem. Po przelaniu zawartości silosu w miejscach zarzewi przewietrzono pomieszczenia i zakończono działania.

W tych działaniach wzięło udział sześć zastępów PSP oraz jeden z OSP Stare Bielsko.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.