Wiadomości

  • 14 grudnia 2022
  • wyświetleń: 3225

Bez płatności kartą w biletomatach. MZK komentuje

We wtorek, 13 grudnia informowaliśmy, że od 1 stycznia za bilet w bielskich biletomatach zapłacimy tylko gotówką. Wyjątkiem są urządzenia solarne, w których nadal będzie można płacić kartą. Do sprawy odniósł się Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej. Spółka zapowiada alternatywne rozwiązanie - zainstalowanie mobilnych kasowników w autobusach.

biletomat
Bez płatności kartą w biletomatach. MZK komentuje · fot. bielsko.info


Przypomnijmy, jak informowaliśmy w artykule "W biletomatach stacjonarnych zapłacimy tylko gotówką", od 1 stycznia 2023 roku zakup biletów w biletomatach stacjonarnych będzie możliwy wyłącznie gotówką - bez możliwości użycia karty płatniczej. Jak poinformował Wydział Komunikacji bielskiego Urzędu Miejskiego, stanie się tak "z uwagi na brak wsparcia technologicznego dla terminali płatniczych biletomatów stacjonarnych". Płatności bezgotówkowe w dalszym ciągu będą możliwe w czterech biletomatach solarnych.

Po opublikowaniu tej informacji w internecie rozgorzała burzliwa dyskusja. Czytelnicy portalu bielsko.info nie ukrywali swojego oburzenia między innymi faktem, że bielszczanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości stracili możliwość płatności kartą w biletomatach, kiedy większość osób korzysta z płatności bezgotówkowych.

Do sprawy odniósł się Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej. - W związku z nowymi regulacjami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa transakcji płatniczych, Organizacje Płatnicze Visa i Mastercard zmieniły swoje wymogi, które powodują, że urządzenia płatnicze zainstalowane w biletomatach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie miasta Bielska-Białej zostaną odłączone od sieci płatności bezgotówkowych z dniem 1 stycznia 2023 roku. Sprzedaż biletów w tych urządzeniach będzie możliwa wyłącznie przy użyciu płatności gotówkowych - możemy przeczytać we wpisie MZK Bielsko-Biała.

- Podjęte decyzje są wynikiem zbliżającego się terminu wygaśnięcia certyfikatów i braku wsparcia technologicznego producenta dla urządzeń płatniczych w tych biletomatach w związku z ich niekompatybilnym oprogramowaniem. Spółka MZK analizowała możliwość modernizacji oprogramowania biletomatów stacjonarnych. Koszt wymiany oprogramowania sterującego, sprzedażowego i czytników kart płatniczych okazał się zbliżony do kosztu zakupu nowych biletomatów, a tym samym niewspółmierny i ekonomicznie nieuzasadniony dla modernizacji prawie 10-letnich urządzeń - dodał bielski Miejski Zakład Komunikacyjny.

- Wymiana 19 biletomatów na nowe urządzenia kosztowałaby około 2 mln złotych. Spółka zaproponowała alternatywne rozwiązanie polegające na wyposażeniu wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej w mobilne kasowniki umożliwiające zakup biletu za pomocą elektronicznych płatności zbliżeniowych (nośniki EMV - karta płatnicza, telefon, zegarek). Aktualnie inwestycja jest wdrażana, a jej zakończenie planowane jest na I kwartał 2023 roku - podsumowuje bielski MZK.

MZK Bielsko-Biała poinformował również o innych innych możliwościach zakupu biletów bielskiej komunikacji miejskiej. Są to:
  • Punkty Obsługi Pasażera MZK — płatność bezgotówkowa i gotówkowa - oferta: bilety jednorazowe, 60-minutowe, 24-godzinne, 7 dniowe, weekendowe, miesięczne.


  • Biletomaty stacjonarne — płatność gotówkowa - oferta: bilety jednorazowe, 60-minutowe, 24-godzinne, 7 dniowe, weekendowe, miesięczne.

  • Biletomaty solarne — płatność bezgotówkowa i gotówkowa - oferta: bilety jednorazowe, 60-minutowe, 24-godzinne.

  • Aplikacje telefoniczne (SkyCash, moBilet, mPay) — płatność bezgotówkowa - oferta: bilety jednorazowe, 60-minutowe, 24-godzinne, 7 dniowe, weekendowe, miesięczne,
  • 30-dniowe.

  • Punkty handlowe (kioski, sklepy i placówki pocztowe zlokalizowane w granicach administracyjnych Gminy Bielsko-Biała oraz na terenie gmin ościennych: Czechowic-Dziedzic i Wilkowic) — płatność bezgotówkowa i gotówkowa (w zależności od przyjętych zasad płatności w danym punkcie dystrybucji biletów) - oferta: bilety jednorazowe.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.