bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 grudnia 2022
  • wyświetleń: 464

Dla tych, którzy uwielbiają różnorodność - styl eklektyczny i historia jego poznania

Materiał partnera:

Początki aranżacji wnętrz w stylu eklektycznym przypadają na drugą połowę XIX wieku, przez co wielu osobom wydaje się, iż jest on bardzo nowoczesnym zjawiskiem. Tymczasem istnieje on w architekturze już od wielu, wielu lat, a najpopularniejszym przykładem budowli eklektycznych są Statua Wolności i Wieża Eiffla. Co ciekawe, definicja stylu eklektycznego wciąż nie została konkretnie określona przez miłośników designu; powodem jest to, że styl ten nie posiada granic czy narzuconych zasad. Dwa wnętrza urządzone w zgodzie z nieco chaotycznym, wykraczającym poza ramy, stylem eklektycznym, mogą wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko bowiem zależne jest od tego, jakie style chce się ze sobą połączyć, aby stworzyć awangardowe wnętrze.

15   VHCT   lamele ścienne


Eklektyzm jako sztuka łączenia stylów z różnych zakątków świataObecnie wyróżniamy kilkanaście form aranżacji wnętrz. Od kilku lat niezmiennie podium zajmują style takie jak styl skandynawski, loft i styl klasyczny. Wnętrze w stylu eklektycznym łączy ze sobą kilka elementów zaczerpniętych z innych aranżacji. Jako przykład posłużyć mogą wnętrza powstałe z połączenia japandi, scandi oraz vintage. Na pozór odległe od siebie style łączy ze sobą spokój i zamiłowanie do natury. Białe ściany, betonowe lamele ścienne i stare meble z historią - to właśnie eklektyzm, a raczej jedna z jego wielu form. Na potrzebę takowych mieszanek w XXI powstało zupełnie nowe nazewnictwo; tym sposobem zyskaliśmy style takie jak boho loft, scandi boho, dark nordic i wiele innych. Awangardowość stylu eklektycznego widać przede wszystkim w łączeniu - zarówno bazowych kolorów, dodatkowych barw czy materiałów. W całym tym zawirowaniu najważniejsze jest jednak to, by w swoich działaniach dekoratorskich dobierać elementy z rozwagą i konsekwencją. Ważny jest motyw przewodni, na którym opierać się będzie cała aranżacja. Styl eklektyczny odpowiedni jest więc dla osób, które:

  • lubią częste zmiany - ze względu na fakt, że wystarczy zmiana jednego z elementów by nadać pomieszczeniu zupełnie nowy charakter;
  • lubią eksperymentować - styl eklektyczny daje wiele możliwości, które pozwalają wyzbyć się wszelkich schematów;
  • nie przepadają za monotonią - zmienność tego stylu nie pozwala na nudę;
  • wychodzą poza granice - nieszablonowe aranżacje i łączenia stylów wnętrzarskich pozwalają na stworzenie autorskiego designu, który nie powtarza się nigdzie indziej.


Jak wprowadzić styl eklektyczny krok po kroku?Eklektyczne wnętrza są na tyle uniwersalne, że da się je zrealizować niezależnie od posiadanego metrażu. Jeżeli chcemy wprowadzić styl eklektyczny w małym mieszkaniu, warto postawić na minimalizm, lekkie meble i jasne kolory - doskonale sprawdzi się tu użycie lameli ściennych wykonanych z betonu architektonicznego. Ułożenie ich na ścianie (zwłaszcza telewizyjnej) sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się optycznie większe. Lamele ścienne znaleźć można między innymi w VHCT. Firma jest polskim liderem w produkcji i dystrybucji wyrobów z betonu architektonicznego, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Lamele to jedynie wskazówka, tymczasem prawdziwych możliwości jest tyle, ile tylko zdoła się wymyślić. W tym właśnie tkwi magia stylu eklektycznego - jest on niedościgniony niczym piorun twórczej weny, pozwalający na tworzenie niepowtarzalnych wnętrz.