Wiadomości

  • 23 listopada 2022
  • 5 grudnia 2022
  • wyświetleń: 4287

[ZDJĘCIA] "75 lalek na 75 lat Banialuki" - wystawa w Galerii Sfera

Za nami:

W piątek, 2 grudnia w Galerii Sfera odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy „75 lalek na 75 lat Banialuki”. Potrwa ona do 29 grudnia i będą jej towarzyszyły warsztaty prowadzone przez rzemieślników Teatru Banialuka, podczas których dzieci poznają tajniki budowy lalek. Dodatkowo 6 grudnia na specjalnych warsztatach mikołajkowych stworzą plecione ozdoby świąteczne! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

"75 lalek na 75 lat Banialuki" - wystawa w Galerii Sfera - 02.12.2022 · fot. bielsko.info


Teatr Banialuka przygotował dla odwiedzających niesamowitą podróż po historii sztuki lalkarskiej w Bielsku-Białej.

- Na wystawie prezentowane są najciekawsze i najpiękniejsze lalki z archiwum teatru, które bawiły i wzruszały publiczność na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Przez niemal cały grudzień zapraszamy mieszkańców i turystów, aby mogli poczuć klimat dawnych, jak i aktualnych przedstawień, a także podziwiać, jak zmieniały się artystyczne trendy w rzemiośle lalkarskim - mówi Jacek Popławski, Dyrektor Teatru Banialuka.

Autorką wystawy jest Małgorzata Jankowska. Kuratorka wraz z zespołem prezentuje na niej najpiękniejsze lalki z archiwum teatru, dzięki którym Banialuka do dziś zajmuje szczególne miejsce w światowym lalkarstwie. Wystawa udostępniona będzie zwiedzającym w dniach 3-29 grudnia w godzinach 10.00-12:00 oraz 17:00-19:00.

Warsztaty budowy lalek pod okiem rzemieślnikówUzupełnieniem powyższego wydarzenia będą sobotnie serie warsztatów (3, 10, 17 grudnia, w godz. 10:00-13:00), podczas których dzieci będą miały okazję przekonać się, jak w praktyce wygląda praca rzemieślnika teatralnego. Każde z trzech wydarzeń zostanie poświęcone innej formie teatralnej: lalkom pacynkom, lalkom marionetkom oraz elementom kostiumu - zwierzęcym nakryciom głowy. Dzieci uczestniczące w warsztatach będą obserwowały pracę artystów rzemieślników z Banialuki, a następnie wspólnie z nimi stworzą własne lalki. Obowiązkowe zapisy odbywają się w Biurze Obsługi Widza Teatru Banialuka (numer kontaktowy: 33 815 09 15). Warsztaty będą mieć miejsce w przestrzeni Wystawy Lalek na pierwszym piętrze w Galerii I.

Mikołajkowe warsztaty dla najmłodszychDodatkową atrakcją dla najmłodszych są zaplanowane na 6 grudnia w godzinach 15:00 - 19:00 Mikołajkowe Warsztaty, które także poprowadzi zespół rzemieślników z Teatru Banialuka - Joanna Lisicka-Bogacz, Małgorzata Jankowska, Aleksandra Molenda, Robert Marciniak i Grzegorz Sowa. W trakcie wydarzenia dzieci stworzą wyjątkowe ozdoby świąteczne, m.in. plecione bombki i Mikołajki. Udział w warsztatach nie jest poprzedzony zapisami.

W tym dniu Galerię odwiedzi również Święty Mikołaj z workiem pełnym słodkich upominków dla najmłodszych.

- Grudzień zawsze był wyjątkowym czasem w Galerii Sfera. W tym roku świąteczną atmosferę połączymy z jubileuszem 75-lecia Teatru Banialuka. Bardzo się cieszymy, że to właśnie w Galerii Sfera zagościła ta wyjątkowa wystawa. To ważna część artystycznej historii Bielska-Białej, którą mieszkańcy naszego miasta będą mogli przeżyć podczas również innych licznych grudniowych wydarzeń organizowanych na terenie Galerii. Wierzę, że dzięki warsztatom rzemieślniczym pracownicy Teatru przekażą najmłodszym swoją miłość i pasję do sztuki teatralnej - mówi Monika Magner, Dyrektor Galerii Sfera.

"75 lalek na 75 lat Banialuki" - wystawa w Galerii Sfera
"75 lalek na 75 lat Banialuki" - wystawa w Galerii Sfera · fot. Materiały prasowe

ar, mp / bielsko.info

źródło: Galeria Sfera

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj