Reklama

Wiadomości

  • 23 listopada 2022
  • 26 listopada 2022
  • wyświetleń: 16172

[ZDJĘCIA] Po rewitalizacji otwarto Park Włókniarzy. Robi wrażenie

W środę, 23 listopada mieszkańcom oficjalnie został udostępniony zrewitalizowany Park Włókniarzy wraz z placem Adama Mickiewicza. Ponad 600 drzew, 6 tysięcy krzewów i 36 tysięcy bylin. Liczby robią wrażenia. Bielsko-Biała odnawia miejskie parki - łączny koszt tych wszystkich inwestycji to przeszło 30 mln złotych. 20% dofinansowano ze środków Unii Europejskiej.

Mieszkańcom oficjalnie został udostępniony zrewitalizowany Park Włókniarzy - 23.11.2022 · fot. sid / bielsko.info


Najbardziej widoczne zmiany dotyczą terenu nad rzeką Białą. Firma AKG Architektura Krajobrazu Sp. z o.o zamontowała tam już taras, na który można wejść z poziomu chodnika, i schody z siedziskami, które prowadzą do rzeki. Te całkiem nowe elementy oraz usunięcie chaszczy i inwazyjnego rdestowca z ponad 1300 metrów kwadratowych powierzchni parku nad samą rzeką przywróciło ją miastu. Będzie można zejść do wody, dotknąć jej, zamoczyć nogi. Chaszcze w pasie roślinności nad rzeką zastąpiły nasadzone już śliwa tarnina, dzika róża i śnieguliczka biała.

Całkowicie zmienił się też plac Adama Mickiewicza z pomnikiem wieszcza. Miejsce to zostało odtworzone zgodnie z historycznym układem. Powstały tu ogromne rabaty kwiatowe z przewagą róż i różnorodnych traw, a całość od strony północnej i południowej domykają pergole obsadzone wisterią - urokliwą, pnącą rośliną o przepięknych, intensywnych, wrzosowych kwiatach. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekały się remontu, pojawiły się na nich również obecne na historycznych fotografiach potężne donice z piaskowca.

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej - 23.11.2022
Po rewitalizacji otwarto Park Włókniarzy · fot. sid / bielsko.info


W parku pojawiły się też urządzenia na plac zabaw, pierwsze tak naturalne miejsce do zabawy dla najmłodszych w mieście. Plac zostanie wysypany drewnianymi zrębkami, jest wyposażony w drewniane urządzenia zabawowe oraz edukacyjne - szkło powiększające do obserwacji liści, ale też w skaczące dyski - platformy na sprężynach, tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową i inne. W sumie to 11 urządzeń.

- Jednak park to przecież przede wszystkim zieleń, a tej jest na terenie Parku Włókniarzy bardzo dużo. Do czasu rewitalizacji rosły tam 474 drzewa i, uwaga, aż 118 zostało dosadzonych. Wśród nich lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Wrażenie robi też liczba krzewów, które zostały posadzone w parku. To aż ponad 6 000 sztuk, w tym berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje. Podobnie jest z bylinami, jest ich aż ponad 35 000 - goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków. Do tego ponad 20 elementów ochrony fauny - budki dla ptaków i nietoperzy, schronienia dla jeży, schronienia dla płazów oraz krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi - wyliczał jeszcze przed zakończeniem inwestycji Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej - 23.11.2022
Ponad 600 drzew, 6 tysięcy krzewów i 36 tysięcy bylin · fot. sid / bielsko.info


Parkowe alejki to już nie kostka i płyty betonowe, a ponad 5 500 metrów kwadratowych nowych nawierzchni przepuszczalnych, przy nich trzy zdroje do poboru wody, stylowe ławki, kosze na śmieci oraz oświetlenie. Nowe są też drewniane bramy przy wejściach do parku.

- Rewitalizacja Parku Włókniarzy to inwestycja długo oczekiwana i można wręcz napisać - wychuchana. Częścią dokumentacji jest projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku. Nad inwestycją, oprócz nadzoru z Urzędu Miejskiego, prowadzony jest zewnętrzny nadzór dendrologiczny. Warto dodać, że wśród parkowych drzew jest siedem pomników przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo - dodawał bielski magistrat.

- Przy okazji rewitalizacji postawiono także na recykling. Z inicjatywy ogrodnika miejskiego róże z rabaty przed pomnikiem Adama Mickiewicza można było adoptować. Miasto nie miało ich gdzie przesadzić, a dzięki akcji recyklingu kwiaty nadal cieszą oczy tych, którzy zdecydowali się je zaadoptować. Do ponownego użycia trafiły także kosze z tego terenu i ławki. Odzyskana została również kostka brukowa, z której ułożona była jedna z alejek - materiał został oczyszczony i będzie użyty ponownie w innych miejscach, w zależności od potrzeb - wyjaśnia bielski Urząd Miejski.

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej - 23.11.2022
Miasto pozyskało na ten cel 6 200 000 złotych z Unii Europejskiej · fot. sid / bielsko.info


Rewitalizacja parku jest realizowana w ramach projektu "Aktywne przestrzenie - rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej". Miasto pozyskało na ten cel 6 200 000 złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy jest ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny oraz park za Ratuszem.

mp, sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.