Reklama

Wiadomości

  • 22 listopada 2022
  • wyświetleń: 1605

Piekarze z regionu drżą o swoją przyszłość. Interweniowała posłanka

Kryzys, z jakim zmaga się Polska w ostatnich miesiącach, szczególnie mocno uderza w branżę, wydawać by się mogło, podstawową. W piekarzy. Przedsiębiorcy z naszego regionu boją się o to, czy ich piekarnie przetrwają ten trudny czas.

chleb
Piekarze z regionie drżą o swoją przyszłość. Interweniowała posłanka · fot. Pixabay


Do biura poselskiego Mirosławy Nykiel zwrócili się przedstawiciele Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej.

- Otrzymałam wiele niepokojących komunikatów sprowadzających się do twierdzenia, iż branży piekarniczej w Polsce grozi katastrofa. Nieustannie wzrastające ceny za prąd i gaz, niestabilność i nieprzewidywalność prawa (w tym podatkowego) powodują, że produkcja wypieków staje się nierentowna. Przedsiębiorcy upominają się o potraktowanie producentów chleba jako wymagających istotnych i realnych działań ochronnych - napisała parlamentarzystka w swej interpelacji skierowanej do rządu.

Jak opisuje, "prognozuje się, że lokale, jakie pozostaną po nierentownych piekarniach, zostaną wykupione przez zagraniczne sieciowe sklepy franczyzowe".

- Piekarze apelują o to, aby rząd obniżył ceny gazu i energii elektrycznej w formie specjalnych taryf, pod warunkiem że ten prąd i gaz będzie wykorzystywany do wypieku pieczywa - dodała posłanka.

I spytała, "co rząd zamierza zrobić dla lokalnych producentów pieczywa, aby nie groziło im zamknięcie piekarni?".

Jak w odpowiedzi poinformowała Olga Semeniuk, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju i technologii, w ramach tarczy antyinflacyjnej 1.0 wprowadzono czasowe - od 1 do 31 stycznia 2022 r. - obniżenie stawki VAT dla: gazu ziemnego (CN 2711 11 00 albo 2711 21 00) oraz energii cieplnej - z 23% do 8%; energii elektrycznej (CN 2716 00 00) - z 23% do 5%. Z kolei w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 wprowadzono czasową obniżkę stawek podatku VAT - w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. na: żywność objętą stawką podatku VAT 5% (w tym również wyroby piekarnicze) - do 0%; paliwa takie jak: oleje napędowe, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyny silnikowe, gaz skroplony LPG przeznaczony do napędu silników spalinowych - z 23% do 8%; nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą - z 8% do 0%; gaz ziemny (CN 2711 11 00 albo 2711 21 00) - do 0%, energię elektryczną (CN 2716 00 00) i energię cieplną - do 5%. Rozwiązania te zostały przedłużone do 31 października 2022 r., a następnie do 31 grudnia 2022 r.

- Przedstawione wyżej działania antyinflacyjne są częścią prac nad rozwiązaniami łagodzącymi wysokość cen, które rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku i trwają w tym roku. Do innych, podjętych działań należą m.in. wprowadzenie dodatku węglowego, a także dodatku do ogrzewania dla grupy gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i podmiotów wrażliwych (np. placówek systemu ochrony zdrowia i oświaty) oraz wsparcie dla sektora energochłonnego - dodaje przedstawicielka resortu.

Ponadto - dodaje - aby "zmniejszyć skutki obecnej sytuacji na rynku energetycznym spowodowanej głównie przez inwazję Rosji na Ukrainę, rząd przygotował instrument wsparcia w postaci zamrożenia cen taryf na energię elektryczną". Według przedstawicielki ministerstwa podjęte zostały również działania, które "mają na celu obniżenie cen energii elektrycznej na rynku hurtowym energii elektrycznej".

- Dodatkowo informuję, że w Polsce przedsiębiorców kompleksowo wpierają instytucje rozwoju Grupy PFR (np. BGK, PAIH, PARP, ARP) oraz właściwe urzędy pracy, poprzez różnego rodzaju programy dotyczące finansowania, zabezpieczenia finansowania, doradztwa czy szkoleń - wylicza Semeniuk.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.