Reklama

Wiadomości

  • 24 listopada 2022
  • wyświetleń: 3315

Brakuje autobusów na Os. Sarni Stok? Apel o dodatkowe połączenia

Mieszkańcy Osiedla Sarni Stok zaapelowali o utworzenie dodatkowych połączeń autobusowych do rejonu miasta, w którym mieszkają. Niestety, według Ratusza m.in. z powodów technicznych nie będzie to możliwe.

Autobus MZK Bielsko-Biała linii nr 25
Autobus MZK Bielsko-Biała linii nr 25 · fot. Wydział Komunikacji UM BB


Mieszkańcy Osiedla Sarni Stok i jego okolic w bielskim Ratuszu złożyli petycję w sprawie przywrócenia komunikacji autobusowej na odcinku Sarni Stok-Hulanka.

- Zwracamy się po raz kolejny z prośbą o podjęcie działań w celu przywrócenia komunikacji autobusowej na odcinku Sarni Stok-Hulanka, która została zlikwidowana 1.04.2022 r. wraz z zawieszeniem linii nr 52. Zostaliśmy poinformowani, o tym, że decyzja o zawieszeniu linii 52, leżała po stronie Gminy Jasienica, jednak zorganizowanie połączenia między Osiedlem Sarni Stok, a Hulanką leży już w gestii Miasta Bielsko-Biała. Prosimy o rozważenie rozwiązania jakim jest dodanie dodatkowej linii lub wydłużenie linii już istniejących na przykład nr 16 (o dwa przystanki) - czytamy w petycji.

Jak podkreślają autorzy pisma, "osiedle oraz jego okolice rozrasta się w bardzo szybkim tempie, przez co przybywa mieszkańców, którzy każdego dnia muszą dotrzeć do pracy/szkoły w różnych kierunkach miasta".

- Przystanek przy Hulance jest jednym z tych komunikacyjnie strategicznych, dlatego tak istotne dla mieszkańców jest bezpośrednie połączenie z nim do szkół, w tym integracyjnej, w okolicach Hulanki uczęszczają dzieci, dla których przesiadanie się do kolejnego autobusu stanowi dużą trudność, a często uniemożliwia dzieciom samodzielny dojazd do szkoły - opisują bielszczanie. - Biorąc pod uwagę problem smogu z jakim boryka się nasze miasto zwiększenie możliwości poruszania się autobusem miejskim zamiast samochodem wydaje się niezwykle ważne. Im więcej połączeń autobusowych, tym mniej samochodów zanieczyszczających powietrze w naszym mieście. Obecna sytuacja ekonomiczna kraju, w tym ceny paliwa, są kolejnym argumentem za przywróceniem komunikacji autobusowej na odcinku Sarni Stok-Hulanka.

Mieszkańcy dodali, że w bliskim sąsiedztwie Osiedla Sarni Stok znajdują się ważne placówki miejskie w tym: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących, Technikum Hotelarskie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Poradnia Medycyny Pracy czy Ośrodek dla Uchodźców. Dodatkowe połączenie autobusowe ułatwiło by dojazd do wymienionych instytucji mieszkańcom z różnych części miasta.

Jak przypomniał zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia, linia autobusowa nr 52 kursująca w relacji Osiedle Sarni Stok — Międzyrzecze Górne/Międzyrzecze Dolne, została zlikwidowana wskutek wypowiedzenia przez gminę Jasienica porozumienia komunalnego w zakresie funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego.

- W związku z powyższym od 1 kwietnia 2021 r. wprowadzone zostały zmiany na sieci komunikacyjnej polegające na wydłużeniu wszystkich kursów linii nr 25 w dni robocze, a od 30 kwietnia 2022 r. również części kursów w soboty, niedziele i święta — do Osiedla Sarni Stok celem lepszego skomunikowania poprzez ul. Piastowska — z zachodnią częścią Miasta. Ponadto od 1 kwietnia 2021 r. uruchomione zostały dodatkowe kursy linii nr 22, zapewniające wyższą częstotliwość kursowania i lepsze skomunikowanie Osiedla Sarni Stok z centrum miasta oraz Osiedlem Złote Łany - opisuje wiceprezydent.

I dodaje, że "z uwagi na wyczerpaną przepustowość pętli autobusowej Osiedle Sarni Stok, nie jest możliwe skierowanie do niej dodatkowej — trzeciej linii (tj. linii nr 16 — wskazanej w petycji)".

- Przedmiotowa pętla autobusowa została zaprojektowana do obsługi wyłącznie jednej linii — a obecnie wykorzystywana jest przez linie nr 22 i 25, co wymusza objeżdżanie pętli przez oczekujące na odjazd autobusy. Jednakże należy wskazać, iż w bezpośrednim sąsiedztwie pętli Osiedle Sarni Stok zlokalizowana jest pętla autobusowa Filarowa Zespół Szkół obsługująca linię nr 57, zapewniającej obsługę wskazanych w petycji placówek - stwierdził przedstawiciel Ratusza.

Poinformował jednak, iż godziny odjazdów linii nr 22 i 25 zostały ze sobą zsynchronizowane umożliwiając przesiadki na przystanku Warszawska Dworzec na linię nr 16 lub na przystankach w ciągu ul. Piastowskiej na linie nr 1, 2, 4, 6, 7, 9, 10, 15, 16, 23 i 28 — celem dojazdu do przystanku Cieszyńska Hulanka.

raz / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sarni Stok" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Galeria Sarni Stok

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sarni Stok" podaj