Reklama

Wiadomości

  • 18 listopada 2022
  • wyświetleń: 3305

[WIDEO, FOTO] Wielkie nasadzenia drzew na placu Wojska Polskiego

Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej radykalnie zmienia swój wygląd - widocznym tego znakiem są drzewa, które pojawiły się na jego płycie. 18 listopada na modernizowanym placu rozpoczęło się wielkie nasadzanie.

Nasadzenia drzew na placu Wojska Polskiego - 18.11.2022 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UM BB; MZD Bielsko-Biała


18 listopada prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wraz ze swoim zastępcą Przemysławem Kamińskim symbolicznie zasypali ziemią bryłę korzeniową pierwszego z dwudziestu klonów Freemana odmiany Autumn Blaze posadzonego na placu Wojska Polskiego.

- To działanie to symboliczne wskazanie kierunku, w którym zmierza polityka miasta - aby tam, gdzie to tylko możliwe, pojawiało się jak najwięcej roślinności, aby przestrzeń miasta była przyjazna dla mieszkańców - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Drzewa specjalnym transportem przyjechały do miasta ze szkółki Van den Berk Nurseries w Holandii, gdzie wiosną zostały zamówione przez wykonawcę inwestycji. Od tego czasu pracownicy szkółki dbali o to, aby do Bielska-Białej, po liczącej 1200 km podróży, dotarły dorodne i zdrowe okazy. Drzewa zamówionej odmiany dorastają do 12-15 metrów. Dzięki temu w przyszłości nie będą wymagały dodatkowego przycinania rozrastającej się korony.- Sadzimy tutaj okazałe drzewa z holenderskiej hodowli, dzięki czemu szybciej uzyskamy efekt, na jaki czekamy. To są dorodne drzewa, które nie będą dorastać latami specjalnie przez nas zamówione. Chcemy ten plac maksymalnie zazielenić, pozostawiając oczywiście jego charakter użytkowy. Mam nadzieję, że pełne efekty naszych starań będzie można zauważyć w przyszłym roku - mówił zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński.

Płyta przebudowanego placu została wcześniej przygotowana do przyjęcia nowych drzew. W połowie roku zabudowano pod jej nawierzchnią specjalny system antykompresyjny, umożliwiający swobodny przepływ wody, składników odżywczych i powietrza w strefie korzeniowej drzew.

- Ma on wspomóc przyszły ich rozwój i zachowanie optymalnych warunków wegetacji na przestrzeni wielu kolejnych lat. 20 klonów zostanie nasadzonych w obrębie samego placu. Podobne trzy klony znajdą się w sąsiedztwie Klimczoka - informuje Wojciech Waluś, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, który prowadzi inwestycję na placu.

Miejska nasadzeń oraz rodzaje drzew, które zostaną nasadzone na placu Wojska Polskiego oraz na ul.Cyniarskiej
Miejska nasadzeń oraz rodzaje drzew, które zostaną nasadzone na placu Wojska Polskiego oraz na ul.Cyniarskiej · fot. MZD Bielsko-Biała


Klony to niejedyna zieleń, jaka docelowo pojawi się na placu Wojska Polskiego w ramach inwestycji. Inne gatunki drzew, które tu zobaczymy, to m.in. dąb szypułkowy Fastigiata (5 szt.) oraz jabłoń odmiany Van Eseltine (20 szt.). Dodatkowo w specjalnych donicach zostanie posadzona bardzo dużo krzewów, kwiatów oraz traw ozdobnych.

Nowe drzewa ujrzymy również w ciągu rozbudowywanej ulicy Cyniarskiej. Tu zaplanowano nasadzenie gatunków średniej wielkości - ambrowca amerykańskiego (28 szt.) oraz tulipanowca amerykańskiego (4 szt.).

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.