bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 lutego 2011
  • 11 lutego 2011
  • wyświetleń: 5180

Spotkania rekolekcyjne

Za nami:

Wolność oraz ludzkie wybory będą tematem rekolekcji, które odbędą się 11 i 12 lutego w Bielsku-Białej. Na wydarzenie, zorganizowane przez pallotyńską parafię pw. św. Andrzeja Boboli złożą się referaty, świadectwa oraz modlitwy i adoracje. Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się: ks. prałat pułkownik Sławomir Żarski, ks. Damian Nyk SAC, dr Tadeusz Wasilewski i znany dziennikarz, Jan Pospieszalski.

Jan Pospieszalski


Główny inicjator przedsięwzięcia, Benon Wylegała ze Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego podkreśla, że refleksja nad różnymi wymiarami ludzkiej wolności jest w dzisiejszych czasach niezwykle potrzebna. - Często jest tak, że dokonujemy różnych wyborów, ale nie wiemy, czy te wybory faktycznie dają nam wolność. Dopiero po pewnym czasie możemy to stwierdzić. Owe wolne wybory zamiast doprowadzić nas do pewnej wolności, niestety nas zniewalają . Zaproszeni prelegenci będą próbowali pokazać ten moment, w którym następuje nasze zniewolenie - mówi w rozmowie z KAI.

Mottem rekolekcji "Wolny wybór - wybór wolności" są słowa "Odnów oblicze tej ziemi". Rekolekcje rozpocznie 11 lutego wieczorem pallotyn, ks. Nyk, którego homilia wygłoszona w bielskim kościele w niedzielę wyborczą 4 lipca ubiegłego roku stała się nieoczekiwanie przedmiotem postępowania policji, choć duchowny namawiał jedynie do wybierania Jezusa. Tytuł tej konferencji jest cytatem z George?a Byrona: "Własne tylko upodlenie ducha ugina wolnych szyję do łańcucha". Następnego dnia, 12 lutego, dr Wasilewski, niegdyś założyciel pierwszej prywatnej kliniki in vitro w Polsce, opowie m.in. o leczeniu niepłodności metodą naprotechnologii. Przedstawi także osobiste świadectwo związane z jego wieloletnim doświadczeniem medycznym. Red. Pospieszalski wygłosi konferencję "Wolność - dar zmarnowany?!", a ks. Żarski - niedawny administrator ordynariatu polowego Wojska Polskiego - przedstawi wykład nawiązujący swym tytułem do fragmentu pieśni "Czerwone maki" - "Bo wolność krzyżami się mierzy! Historia ten jeden ma błąd".

Ks. Tomasz Idczak SAC, proboszcz pallotyńskiej parafii, zauważa, że konferencja jest także okazją do osobistego z spotkania z Panem Bogiem - poprzez Eucharystię, sakrament pokuty i pojednania i adorację Najświętszego Sakramentu.

- Dziś wolność jest bardzo różnie pojmowana, różnie podchodzimy do tego tematu. Mam nadzieję, że to będzie cenne spotkanie, które pomoże uświadomić, czym dla człowieka wierzącego jest wolność i jak należy z tego daru korzystać - dodaje pallotyn.

Rekolekcje zakończy Apel Jasnogórski i indywidualne błogosławieństwo kapłanów dla każdego z uczestników rekolekcji.

new / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.