Reklama

Wiadomości

  • 11 listopada 2022
  • 14 listopada 2022
  • wyświetleń: 1980

[FOTO] Metasekwoja kolejnym bielskim pomnikiem przyrody

Okazała, 70-letnia metasekwoja chińska (łac. Metasequoia glyptostroboides) 7 listopada oficjalnie została kolejnym pomnikiem przyrody w Bielsku-Białej. Drzewo rośnie w Szkolnym Parku Dendrologicznym przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca. W poniedziałek pomnik przyrody został oficjalnie oznakowany tabliczką. Decyzję w sprawie jego ustanowienia Rada Miejska Bielska-Białej podjęła jeszcze w czerwcu tego roku.

Metasekwoja kolejnym bielskim pomnikiem przyrody - 7.11.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


W spotkaniu z tej okazji udział wzięli - dyrektor szkoły Stanisław Pięta, reprezentacja nauczycieli i uczniów oraz ogrodnik miejski Dariusz Gajny. - Przed nami dbałość o ten pomnik przyrody i oby dorósł nie 70, a 700 lat - mówił dyrektor ogrodnika.

- Zieleń wokół szkoły zawsze była oczkiem w głowie całej społeczności. Jeżeli popatrzymy na nasadzenia, to są takie trzy transze - teren arboretum, gdzie okazy były sadzone jeszcze ręką założyciela szkoły, pierwszego dyrektora, jej obecnego patrona Stanisława Szumca, druga tura nasadzeń to lata 70., kiedy do użytku został oddany budynek szkoły, w którym się teraz uczymy. Wreszcie XXI wiek, przełomowy rok 2009, kiedy dostaliśmy pieniądze z grantu i mogliśmy dokupić okazy ciekawych drzew i krzewów, otabliczkować je oraz rozpocząć działalność naukową na poziomie szkolnym i działalność dydaktyczną - mówiła nauczycielka ogrodnika Anna Sikora. - W Parku Dendrologicznym mamy około stu okazów drzew i krzewów, a od dziś najcenniejszym okazem jest bohaterka naszego spotkania - metasekwoja chińska - dodała.

Ogrodnik miejski na ręce dyrektora szkoły przekazał uchwałę Rady Miejskiej uznającą metasekwoję chińską za pomnik przyrody, a następnie wspólnymi siłami oznakowano okaz tabliczką - pomnik przyrody.

Metasekwoja chińska to gatunek systematycznie należący do rodziny cyprysowatych. Był bardzo rozpowszechniony w poprzednich epokach geologicznych, jest żywą skamieniałością. Występował w erze mezozoicznej, w końcu okresu kredowego i dominował w trzeciorzędzie. Był rośliną szeroko rozprzestrzenioną na półkuli północnej. Pod koniec oligocenu, na skutek zmian klimatycznych i ich następstw, zasięg metasekwoi zaczął się stopniowo zmniejszać. W czwartorzędzie gatunek zachował się jedynie w ostojach w Chinach - na terenach wyżynnych, osłoniętych górami, w siedliskach wilgotnych, okresowo zalewanych najczęściej w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, na brzegach pól ryżowych. Jest to gatunek odporny na zanieczyszczenia i długowieczny.

Wyjątkowo ciekawa jest historia metasekwoi, która rośnie w Szkolnym Parku Dendrologicznym przy ogrodniku. Można napisać, że to drzewo pochodzące z pierwszych nasion tego gatunku, które dotarły do Polski około 1948 roku.

Wszystko zaczęło się od tego, że pierwsze badania szczątków nieznanej rośliny prowadził jeszcze przed rokiem 1928 Seido Endo. Trzynaście lat później japoński paleobotanik Sigeru Miki potwierdził odkrycie nowego rodzaju drzewa i nadał mu naukową nazwę Metasequoia. W tym samym roku w Chinach w miejscowości Wanhsien leśnik T. Kan znalazł nieznany mu gatunek drzewa. W czasie II wojny światowej z Ameryki wysłano wyprawę badawczą w celu zebrania nasion, które ostatecznie rozdysponowano pomiędzy 76 instytucji i osób zainteresowanych rozmnażaniem gatunku.

Nasiona trafiły również do Polski. Już w 1948 roku Ogród Botaniczny w Krakowie otrzymał ich niewielką próbkę, część przekazując do Arboretum w Kórniku. Z tych nasion równocześnie w Kórniku i w Krakowie otrzymano pierwsze siewki metasekwoi w Polsce. Za sprawą współpracy nauczyciela kwiaciarstwa ówczesnej szkoły ogrodniczej w Bielsku-Białej Eugeniusza Bednorza z kórnickim Arboretum w połowie lat 70. XX wieku udało się pozyskać sadzonkę, której wysokość w 1972 roku wynosiła już trzy metry. Inne pozyskane przez Eugeniusza Bednorza sadzonki zostały posadzone przy Dworze Lipnickim.

Metasekwoja w ogrodniku została posadzona w 1971 roku. Roślina rośnie szybko i jest długowieczna. Prawdopodobnie dożywa ok. 2000 lat.

Poniedziałkowe spotkanie było też okazją do przekazania upominków uczestnikom szkolnego konkursu fotograficznego Tropiący z aparatem pomniki przyrody miasta Bielska-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.